Общинският съвет на Трън ще решава за нов референдум на извънредно заседание, областният управител още не знае въпроса

Общинският съвет на Трън ще проведе извънредно заседание, на което ще се решава за провеждането на нов референдум на територията на общината. Сесията ще се проведе днес от 16 часа, предаде репортер на Zapadno.com.
Областният управител на Перник Васил Михайлов още не е информиран за въпроса или подробностите около бъдещия референдум, но ако има нередности при общественото допитване той пак ще сезира съда, тъй като така изисква закона.
Междувременно стана ясно, че за предишния референдум пернишкият Административен съд отново е отказал да разгледа жалбата на областния управител. Този път обаче основанието е, че обжалваното решение вече е оттеглено от Общинския съвет на Трън.

Виж също...

1 Response

  1. Aleks каза:

    78 потенциално опасни бивши сондажи и мини на закрития уранодобив, пръснати в цялата страна, заплашват чистотата на въздуха и на питейните води на милиони български граждани, пише „Телеграф“.

    Само 33 от обектите са под контрола на „Екоинженеринг“. Това е фирмата, на която е възложено с министерско постановление да махне последиците от уранодобива, да почисти и да прави мониторинг на опасните райони.

    В Южна България бившите уранови мини са най-много. В Родопите те са четири: около Елешница, Доспат, Смолян, Велинград. В Тракисйката низина са Стряма и Раковски около Пловдив, Ямбол и Тополовград, сочат данните на Изпълнителна агенция по околната среда. Уранови мини е имало и в Монтанско, Симитли, Сливен и Стара Загора, Бургас, Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен, Търговище, Шумен, Русе, Разград, Силистра, Варна и Добрич. Втори Чернобил е надвиснал над България.

    Потребителите вече търпят последиците от безхаберието на институции, замотаване на информация за замърсяване с уран и алфа-активност на питейни води, коментира Емил Георгиев, главен секретар на Федерацията на потребителите, след среща със специалисти от БАН по проблемите с открития уран в питейната вода на Хасково. , коментират от „Екоинженеринг“. Фирмата взима проби и изследва подземни руднични води в акредитирана лаборатория. Всички данни и резултати се предават на Националния институт по радиобиология и Министерството на здравеопазването.

    Общините и населението могат да получат тази информация само по Закона за достъп до информация, ако подадат съответното запитване. В района на табаните на рудниците около град Сливен се наблюдават повишени стойности на радиационния гама фон, които се дължат на по-високото съдържание на естествените радиоактивни елементи в скалния материал, формиращ табаните, съобщиха от Изпълнителната агенция по околна среда към екоминистерството.

    Няма охрана на закритите бивши уранови обекти. Счетено е, че след като са ликвидирани и затворени минните изработки, не е необходима охраната им.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Приемам Privacy Policy

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Loading...