Златодобивът в Трън ще отвори над 500 работни места, а около 1 милион лева ще постъпват годишно в общинския бюджет

Над 500 нови работни места ще бъдат създадени в община Трън, ако започне проектът за златодобив на “Евромакс сървисиз”. Това показва социално-икономическата оценка, изготвена от консултанта по устойчиво развитие denkstatt, цитирано от “Капитал“.

Проектът на дружеството, което е част от групата на “Асарел – Медет”, все още е в начален етап, като най-рано след година ще е готова оценката за въздействие върху околната среда, която ще покаже какви са реалните екологични рискове и как ще бъдат управлявани те. Социално-икономическата оценка обаче показва, че бъдещето на Трън без появата на значим инвеститор е практически безнадеждно. Причината е, че съществуващите бизнеси не предполагат подобряване на благосъстоянието на местните жители, които са намалели с една четвърт за последните 15 години.

Каква е ситуацията

Тенденциите в състоянието на човешкия и социалния капитал са силно негативни, коментира управляващият съдружник в denkstatt Боян Рашев. В момента в общината живеят 4069 души, като броят им е намалял наполовина от 1992 г. досега. Над половината от хората в Трън (52.4%) са с никакво, начално или основно образование, а безработицата е 37%. От общо 596 наети средно за периода 2011 – 2015 едва 188 души са в частния сектор, т.е. хората разчитат основно на общинска или държавна работа. Средната брутна заплата в частния сектор в Трън през 2015 г. е била едва 452 лв., или малко под минималната за страната. За бюджета си самата община разчита основно на дърводобивното ОП “Трънска гора” (което носи 76% от собствените приходи) и на европейски субсидии.

Местният бизнес е доста еднообразен – дърводобив (освен общинското предприятие има и две частни фирми) и земеделие (концентрирано в няколко едри собственика и състоящо се основно от жито и картофи). Туризмът е определен от общината като една от сферите, които иска да развива, но засега това не е факт. В града има един хотел, а приходите от туристическа дейност в общинския бюджет са около 1000 лв. на година.

Съществуващите бизнеси са нископродуктивни, а наличният човешки ресурс не предполага инвестиции в други производства, е заключението на denkstatt. Нещо повече – потокът от европейски субсидии ще секне през 2020 г., с което ще се свият водещите сектори в общината. В резултат на това населението ще продължи да намалява, пише още “Капитал“.

Какво ще промени проектът

Най-видимият ефект от възстановяването на златодобива в общината вероятно ще бъдат работните места. Оценката показва, че по време на експлоатация на мината пряко заети в “Евромакс сървисиз” ще бъдат 217 души, а заедно със служителите на подизпълнителите (непряка заетост) и служителите на бизнесите, които възникват благодарение на това, че първите две групи харчат доходите си (предизвикана заетост), общият брой на новите работни места в общината ще достигне 521, т.е. 2.8 пъти повече от броя на работещите в целия частен сектор в момента. Изчисленията на denkstatt показват още, че заплащането на служителите на “Евромакс сървисиз” ще бъде около 4 пъти по-високо от настоящата средна работна заплата в частния сектор в община Трън. Увеличението в търсенето на работна ръка пък ще даде възможност да се обърне дългосрочната тенденция на бързо намаляване на населението.

Общината също ще спечели от проекта, смятат консултантите. Постъпленията към местния бюджет ще бъдат около 1 млн. лв. годишно (50% от концесионното плащане, данъци и такси), което е 2.5 повече от текущите приходи от данъци и такси (близо 400 хил. лв.). Към националния бюджет средногодишните плащания на “Евромакс сървисиз” ще бъдат от порядъка на 12.5 млн. лв.

Виж също...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Приемам Privacy Policy

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Loading...