Брезничани обединиха български народни песни и хора, руски рецитали, песни и танци и валс в празничен концерт за 9 май – ВИДЕО + СНИМКИ
Брезничани отбелязаха две важни исторически събития свързани със Стария континент – Денят на победата над хитрелофашизма и Деня на Европа. По предварителен план концертът трябваше да се проведе пред народно читалище “Просвещени-1870”, но заради неблагоприятните метеорологични условия то се състоя в големия салон на институцията, предаде репортер на Zapadno.com.
Концертът започна с химните на Република България и Европа. След изпълнението им публиката в залата отдаде почит със свеждане на глави и едноминутно мълчание на над 60 милиона жертви, които са били избити през Втората световна война. Зам. кметът на Община Брезник Мария Добревска припомни историческите дати чрез слово, което поднесе на публиката. “Уважаеми господин кмет, уважаема госпожо председател на Общински съвет, уважаеми господа офицери и сержанти от запаса и резерва, уважаеми съграждани за мен е чест и удоволствие да отбележим заедно този празничен ден, който има две измерения в историческия календар на България и Европа. Преди 72 години на тази дата Хитлеристка Германия признава капитулацията си преди Обединените европейски сили, пред гражданите на Европа. Слага се край на изтощителната, дългогодишна кървава война на Стария континент, в която участват над 60 държави. Пряко е засегнато над 80 % от населението на Земята. Военните действия се водят на територията на 40 държави. Загиват приблизително 60 милиона души, повечето от които в разцвета на жизнените си сили. Почернени са милиони семейства, съсипани са икономиките на всички държави, разрушени са градове и села. Българският народ даде своите жертви и вечно ще дължи почит и признателност на българските войници, подофицери и офицери намерили смъртта си в заключителната фаза на Втората световна война, по бойните полета на Югославия, Унгария и Австрия. Пантеонът на българската военна слава завинаги ще остане в спомена за героизма на нашите воини при Ниш и Страцин, Куманово и Стражин, при Драва и Мур. И въпреки изтощителната война континентът започва да се изправя от пепелището. Само 5 години по-късно, на 9 май, 1950 година в Париж, френският външен министър Роберт Шуман заявява исторически декларация. Европа няма да бъде изградена изведнъж или според един единствен план, тя ще бъде
изградена чрез конкретни постижения, които създават на първо място солидарност. В декларацията се призовават Франция, Германия и други европейски страни да обединят икономическите си действия в секторите “Въгледобив” и “Стоманодобив”. Това е първата стъпка към създаването на Европейската федерация. Роберт Шуман предвижда, че Европа няма да бъде изградена с един замах като цялостна единна конструкция, че този амбициозен проект – Европейски съюз ще се осъществява чрез конкретни действия, разположени във времето и пораждащи солидарност. Днешният ден всъщност е празник на Европа, на 50-те държави на континента, на техните граждани, които днес живеят в мир, които работят за постигането на по-висок стандарт на живот. В исторически, икономически и културен план България винаги е била европейска държава, активен участник в събитията, със свой принос в развитието. Тя е член на Съвета на Европа – най-старата демократична институция, а от 2007 година вече и член на Европейския съюз. Да си европеец е преди всичко отговорност и до голяма степен тази отговорност зависи от всеки един от нас. В съвременна България нашата отговорност е да съхраним мира и солидарността, да се борим за по-социално и по-справедливо общество, да надраснем усещането, че нищо не зависи от нас, защото повярвайте – никога преди животът ни не е зависил от нас повече отколкото сега. От нашите смели и трепетни преценки зависи дали ще съхраним и предадем българските и европейските ценности на бъдещите поколения, на нашите деца. А бъдещето на Българи днес е в тази Европа. Честит празник, уважаеми съграждани.”, поздрави публиката Мария Добревска.
В концерта взеха участие: самодейците от групата за художествено слово към народно читалище “Просвещение-1870” с ръководител Магдалена Георгиева, балерините от детската школа по класически балет към читалището с ръководител Евелина Миронова, ученици от СУ “Васил Левски” с ръководител Нина Байкова, певицата на народни песни Цветелина Иванова, младите певици Василена и Ивета и танцов състав при читалището с ръководител Милена Иванова. Певците, балерините, танцьорите и рецитаторите обединиха български народни песни и хора, руски рецитали, песни и танци и изпълнения от класическа музика на Европа.
Официални гости на събитието бяха кметът на Община Брезник Васил Узунов, зам. кметовете Мария Добревска и Иван Бъчваров, председателят на Общински съвет-Брезник Виолета Младенова, офицери и сержанти от запаса и резерва и общественици.
На паметника на загиналите в Отечествената война (1944 – 1945 година) и на загиналите бойци против фашизма и капитализма (1923 – 1924 година) бяха поднесени венец от кмета на Община Брезник Васил Узунова и цветя от граждани в памет на жертвите.
Вижте концерта, който се проведе в Брезник във видеата на Zapadno.com:
Кмета на Брезник е Узунов,а не УзуновА!!!!! Недопустима грешка за всеки уважаващ себе си журналист!