Навършват се 108 години от установяването на Пети конен полк в Брезник, който е поставил началото на два важни паметника в града

Днес се навършват 108 години от установяването на Пети конен полк в град Брезник. Българският кавалерийски полк се установява в Брезник на 31 август 1909 година, предаде репортер на Zapadno.com.

Пети конен полк е формиран съгласно Указ № 2 от 1 януари 1898 година в Добрич. От 31 август 1909 година се установява на гарнизон в Брезник. След това полкът защитава интересите на България във войните в периода 1912 – 1918 година – това са Междубалканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Пети конен полк участва в боевете при Пехчево, Царево село, Кочани, Щип, Струмица, Булаир, Калиманци, Велес и други. Освобождава Прилеп, Битоля, Росен, Томора, Баница, Върбени, Лерин, Охрид, Градец и Струга. След 1920 година по силата на Ньойския договор полкът е реорганизиран в Пети жандармерийски полк. Той е бил такъв в периода 1920 – 1922 година, а от 1923 година става Пета жандармерийска конна група и е такава до 1928 година. След 1928 година полкът е реорганизиран в Пети конен полк, разказа директорът на Общински исторически музей-Брезник Аниела Асенова. В музейната сбирка се съхраняват малко снимки свързани с историята на полка. Желанието на институцията е да събере още снимки, документи и предмети свързани с историята на Пети конен полк, за да направи специален кът за него.

От 1 август 1936 година полкът е разформиран и в брезнишките казарми е настанено артилерийско поделение. След 1 януари 1942 година в Брезник отново се формира Пети конен полк и по време на военните събития е на прикриващ фронт в района на село Момково, Свиленградско. През 1944 година той участва във военните действия във Вранска и Бояновска околия в Сърбия, след което се изтегля през Трън за Брезник. На 18 май 1945 година полкът получава заповед за разформиране. След 45-та година в града са установени военни поделения. Тук имаше действащо военно поделение и трудово поделение. В района от едната страна е едното поделение, а отсрещната – другото. В момента старите казарми са собственост на частни лица, а преди това там имаше старчески дом, каза още Аниела Асенова.

В Общинския исторически музей се съхраняват снимки, които отразяват военна клетва през 1934 година на площада в града, полагането на основния камък офицерския клуб (бившия ДНА) и неговото изграждане. “По идея на офицерите и командирите от Пети конен полк е факт паметникът в градската градина и паметникът в района на бившите казарми. Всичко това е по тяхна идея, както и построяването на бившия ДНА, който сега е даден за Общински музей. Много искаме в него да се направи специална музейна експозиция на Пети конен полк. Кой с каквото разполага – всичко събираме. Дори един генерал дари неговата парадна униформа. Все пак това е историята. Много искахме да поставим и копие на знамето на Пети конен полк, но още нямаме разрешение от Военноисторическия музей да ни се изработи копие.”, сподели още директорът на Общински исторически музей-Брезник.

Виж също...

Loading...