В Съединените американски щати беше представен проект, в който са включени записи и фотографии направени преди половин век в Трън и трънското село Лева река
На 27 октомври в посолството на Република България в САЩ бе представен проектът „Картини със звук от България – фотографии и записи“ на доктор Мартин Кьониг“. Мартин Кьониг е етнограф и изследовател на българския фолклор, съобщиха от пресцентъра на Министерство на външните работи.
Записите и фотографиите са направени преди повече от 50 години в различни населени места на България – село Бистрица, село Плана, село Студена, село Лева река, Трън, село Ковачевци, Самоков, село Кавракирово и други. При посещенията си в България доктор Кьониг е събирал, изследвал и документирал традиционна българска народна музика и танци, изпълнявани в оригинална и непрофесионална среда. Музикалните записи и фотографии представят изпълнителите – музиканти и танцьори, както и техния традиционен начин на живот. Мартин Кьонинг прави и оригиналния запис на песента „Излел е Дельо хайдутин“ в изпълнение на Валя Балканска, която е включена в Златната плоча на американскитекосмически апарати „Вояджър“, като музикално послание от Земята към евентуални други форми на живот.
В началото на 2017 година Мартин Кьонинг получава предложение от Института „Смитцониън“ (Smithsonian Institution – група от музеи и изследователски центрове) за изготвяне на книга с два диска на автентична българска народна музика за разпространение чрез тяхната система. За реализирането на проекта доктор Кьониг трябваше да пътува до България, за да придобие авторските права от изпълнителите (или техните наследници), включени в проекта. За тази цел, той се обърна към посолството за финансова подкрепа. Със съдействието на посланик Стойчев бе осигурено финансиране на проекта от Фондация „American Research Center in Sofia” на Нора и Кевин Клинтън, допълват от пресцентъра на Министерство на външните работи.
Представянето на проекта в посолството премина при голям интерес. На събитието присъстваха американски граждани, представители на българската общност, на библиотеката на Конгреса и на академичните среди.
Институтът „Смитцониън“ е сред най-авторитетните и влиятелни културни институции в САЩ, под чието управление се намират болшинството музеи във Вашингтон, достъпът до които е безплатен. Проектът на Мартин Кьониг ще допринесе за популяризирането на българския фолклор и култура сред американската публика и гостите на федералната столица.
Снимка: Стари къщи в село Лева река – архив