Местен бизнес: Фирма с цех в град Брезник произвежда дамски превръзки за пазарите в 7 страни извън България
Информационният сайт Zapadno.com стартира рубриката “Местен бизнес”, в която периодично фирми в региона ще разказват за себе си, продуктът им и други интересни теми свързани с налагането им на пазара. В първото издание на “Местен бизнес” ще запознаем аудиторията с пернишката фирма “Balex – SP”, която има производствен цех за дамски превръзки в град Брезник.
Фирмата започва да развива своята дейност през 2011 година в град Перник. В началото бизнесът е започнал с производство на дамски превръзки, което се е реализирало с помощта на една машина. Първият цех на “Balex – SP” е бил разположен в бившата млекоцентрала в пернишкия квартал “Мошино”. Това сподели управителят на фирмата Иван Иванов. “Две години работихме там. После купихме още една машина и имахме нужда от по-голямо помещение. Колеги от “Наркооп”-Брезник ни предоставиха за ползване под наем бившия хлебозавод. Впоследствие през 2014-та година се преместихме в Брезник и през 2016-та вече го купихме.”, сподели Иван Иванов. Фирмата се е специализирала единствено в производството на дамски превръзки.
По наблюдения на управителя на фирмата в град Брезник е по-лесно и приятно за работа отколкото в Перник. Причината за това е, че градът е по-малък, работата върви по-бързо – без опашки и нерви. В производствената база за дамски превръзки работят 12 човека от Брезнишко. Продукцията, която се реализира е предназначена предимно за пазари извън пределите на България, като 95 % от нея е за износ. Страните, в които се карат дамските превръзки на “Balex – SP” са Македония, Украйна, Армения, Азербайджан, Франция, Косово и Чехия.
Интересен факт, който се знае в този бизнес е, че в страната ни масово се предлагат нискокачествени и дори отпадъчни дамски превръзки, които са изхвърлени от големи европейски фабрики. “В Европа има производства, които работят с 20 – 30 машини и тези машини генерират някакъв отпадък, в който има и горе-долу нормални изделия. Те се събират на бали и вместо да ги изхвърлят на сметището ги продават на български фирми, защото единствено в България ги приемат. Нито в Румъния, нито в Чехия – никъде в Западна Европа не се приемат тези неща. Тук в България се събират надомно и започват да ги отсяват и чистят от истински отпадък и такива, които стават. Накрая излизат и ги продават на пазара за почти без пари.”, каза Иван Иванов. Той допълни, че превръзките на “Balex – SP” са редовно производство и са чисти, като във фирмата не си позволяват да предлагат отпадъчен материал. “Издаваме сертификат за качество, правим микробиология, плащаме всички разрешителни, за да се наречем “производител”.”, добави още управителят на фирмата.
Амбицията на “Balex – SP” е да разшири производството си с изграждането на още един цех. Към днешна дата това все още не може да се реализира, тъй като фирмата е малка и не среща подкрепа от българската държава, а и няма опит в програмите на Европейския съюз.