Вижте графика на събиране, посрещане и запалване на ритуалните огньове от сурвакарските групи на 12 населени места в община Брезник

По стара традиция местните сурвакарски празници в община Брезник ще се проведат на 13 и 14 януари. Тази година 12 сурвакарски групи от Брезнишко ще се събират и запалват ритуални огньове, научи Zapadno.com.

На 13 януари сурвакарските групи на селата Бегуновци, Велковци, Сопица, Слаковци, Ноевци, Садовик, Гигинци, Кошарево, Долна Секирна, Банище, Непразненци и Ребро ще пресъздадат магията на “Сурова”. Някои от сурвакарските групи ще посрещат гостуващи групи от други населени или пък ще гостуват. Общинската администрация на Брезник вече е готова с графика за провеждане на местните сурвакарски празници, който е изготвен от старши експертът по “Образование и култура” Наталия Първанова.

Предлагаме на читателите на Zapadno.com графика за провеждане на местните сурвакарски празници на 13 и 14 януари:

1. Село Бегуновци

13 януари – начален час: 19:30 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри

място: Площада пред народно читалище “Просвета – 1922”

организира: Кметство на село Бегуновци

14 януари – начален час: 8:00 – 16:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Бегуновци и народно читалище “Просвета – 1922”

2. Село Велковци

13 януари – начален час: 19:00 ч. – събиране на сурвакарската група и отпътуване за село Сопица

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Велковци и народно читалище “Граовска пробуда – 1928”

14 януари – начален час: 8:30 – 15:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Велковци и народно читалище “Граовска пробуда – 1928”

3. Село Сопица

13 януари – начален час: 19:30 ч. – събиране на сурвакарската група и посрещане на сурвакарските групи от селата Расник и Велковци

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Сопица и народно читалище “Светлина – 1932”

14 януари – начален час: 8:00 – 13:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Сопица и народно читалище “Светлина – 1932”

4. Село Слаковци

13 януари – начален час: 18:00 ч. –  запалване на ритуален огън и посрещане на сурвакарската група от село Селищен дол

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Слаковци и народно читалище “Искра – 1932”

14 януари – начален час: 9:00 – 14:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Слаковци и народно читалище “Искра – 1932”

5. Село Ноевци

13 януари – начален час: 20:30 ч. – събиране на сурвакарската група и отпътуване за село Габров дол

14 януари – начален час: 7:00 до 18:30 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група и от 18:30 ч. запалване на ритуален огън, заря и закриване на празник

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Ноевци и народно читалище “Пробуда – 1931”

6. Село Садовик

13 януари – начален час: 20:00 ч. – запалване на ритуален огън, сурвакарски игри и посрещане на гостуващата група от село Ребро

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Садовик и народно читалище “Дебелец – 1932”

14 януари – начален час: 9:00 до обяд – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Садовик и народно читалище “Дебелец – 1932”

7. Село Гигинци

13 януари – начален час: 20:00 ч. – запалване на ритуален огън и отпътуване на сурвакарската група за село Елов дол и село Чепино

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Гигинци и народно читалище “Искра – 1952”

14 януари – начален час: 8:00 до обяд – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Гигинци и народно читалище “Искра – 1952”

8. Село Кошарево

13 януари – начален час: 22:00 ч. – запалване на ритуален огън и посрещане на сурвакарските групи от селата Банище и Стефаново

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Кошарево и народно читалище “Пробуда – 1927”

14 януари – начален час: 8:00 до обяд – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Кошарево и народно читалище “Пробуда – 1927”

9. Село Долна Секирна

13 януари – начален час: 17:00 ч. – отпътуване за село Люлин; връщане в селото и в 20:30 ч. запалване на ритуален огън и заря, в 21:30 ч. отпътуване на сурвакарската група за село Чепино и село Елов дол

място: на площада в селото

организира: Сурвакарската група при народно читалище “Иво войвода – 1928” – село Долна Секирна

14 януари – начален час: 9:00 до 14:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Сурвакарската група при народно читалище “Иво войвода – 1928” – село Долна Секирна

10. Село Банище

13 януари – начален час: 18:30 ч. – запалване на ритуален огън, сурвакарски игри и заминаване за село Кошарево

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Банище и народно читалище “Просвета – 1928”

14 януари – начален час: 8:00 – гостуване и обхождане на къщите в село Ръжавец от сурвакарската група и връщане и обхождане на къщите от село Банище

организира: Кметство на село Банище и народно читалище “Просвета – 1928”

11. Село Непразненци

13 януари – начален час: 20:30 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Непразненци

14 януари – начален час: 8:00 – 17:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Непразненци

12. Село Ребро

13 януари – начален час: 19:30 ч. – отпътуване на сурвакарската група за село Садовик

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Ребро

 

На 20 януари в град Брезник ще се проведе XV-ти маскараден фестивал “Сурова Брезник ‘2018”. През следващата седмица ще станат ясни подробностите около провеждането на маскарадния фестивал, за които допълнително ще информираме читателите на Zapadno.com.

Виж също...

Loading...