Брезник е в периферията на икономическата карта на България, Трън е в „икономическа пустиня“

Административното деление на България не съвпада с картата на икономическата активност, уточняват от Института за пазарна икономика (ИПИ), които представиха пред медиите свое изследване за икономическите центрове в България, научи Zapadno.com.

„Амбицията ни бе да начертаем нови вътрешни граници в страната, основани изцяло на естествените икономически процеси“, заявяват авторите на анализа. На база данни за трудовата миграция (тоест, пътуващите до друго населено място, за да работят) ИПИ са направили интерактивна карта на общините, в която страната е разделена на центрове. Всеки център има своето ядро и периферия около него.

„Поне 10 % от заетите в периферията всеки ден пътуват, за да работят в икономическия център“ уточни Петър Ганев от ИПИ в ефира на предаването „Още от деня“ по БНТ. Има и центрове с вторични ядра като такъв пример е Перник. Основното ядро е София, вторичното ядро е Перник, тъй като който хората от Перник ходят на работа в София, а хората от периферията ходят на работа в Перник. Брезник попада именно в тази периферия според изследването на икономистите.

На сайта си Институтът обяснява, че отсъствието на други райони от картата не означава, че в тях няма икономическа активност, инвестиции и перспективи за развитие. Факт е обаче, че общините, които не попадат на картата, отстъпват по икономическо развитие в сравнение с представените центрове. Според експертите обаче неравенството между общините не само ще се запази, но и ще се задълбочи.

От картата става ясно, че малко над 1/3 от територията на страната е покрита от икономически центрове, а другите около 2/3 от страната е, образно казано, икономическа пустиня. Икономическите центрове привличат инвестиции, там живеят 62 % от българите и там се създават 86 % от продукцията на България.

Не е изненада, че най-големият икономически център е този, формиран около Столична община. В Козлодуй обаче заплатите са по-високи от тези в София, а в Раднево заплатите са по-високи от тези в Пловдив. Козлодуй и Раднево са центрове за производство на електроенергия в България.

Виж също...

Loading...