Министърът на земеделието, храните и горите: Общата селскостопанска политика трябва да осигурява справедлив доход на фермерите
Директните плащания, опазването на околната среда и развитието на селските райони бяха фокуса на втората среща на министрите на земеделието в рамките на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Както и по време на първото заседание, дебатите по Общата селскостопанска политика на Европейския съюз бяха публични и се излъчваха на живо, съобщиха от пресцентъра на Министерство на земеделието, храните и горите.
По врeме на дискусиите министрите посочиха, че има възможност да се подобри формата на директните плащания чрез насочването им по начин, който позволява постигането на по-справедливи и по-ефективни резултати за земеделските стопани в Европейския съюз. „Наша отговорност е да поставим основите на модерна Обща селскостопанска политика, която от една страна да осигурява справедлив доход на фермерите, а от друга да гарантира качествена и разнообразна храна на трапезата на гражданите на Европейския съюз. Продоволствената сигурност, борбата с изменението на климата и опазването на селските райони също са много важна част от Общата селскостопанска политика“, заяви председателят на Съвета на Европейския съюз Румен Порожанов.
По време на заседанието министри изразиха мнението, че принципът на равнопоставеност между държавите членки при разпределението на директните плащания е важен елемент в полза на справедливостта. Във връзка с това аспектите, които трябва да се вземат предвид, следва да включват средния размер на директните плащания на хектар, както и други фактори като разходите за труд и цената на земята, и подпомагането по линия на втория стълб. Много министри подчертаха значението на доброволното обвързано с производството подпомагане като ефективен инструмент за подкрепа на чувствителните сектори, по-специално в контекста на все по-отворените пазари и сключването на поредица от споразумения за свободна търговия.
Беше отправен призив за опростяване и намаляване на административната тежест. Същевременно държавите членки и отделните региони следва да разполагат с по-голяма гъвкавост при изготвянето на мерки, която да позволява индивидуални решения, съобразени с местните особености и нужди. Съветът взе решение относно преизчисляване на налозите върху производството на захар за годините 1999/2000 и 2000/2001. Целта на приетия регламент е да се съобрази с решение на Съда на Европейския съюз от февруари 2017 година, съгласно което размерът на налозите върху производството в сектора на захарта в периода 1999—2001 година е бил погрешно изчислен и в резултат на това производителите на захар са внесли завишени налози. Имам удоволствието да обявя, че днешното решение ни дава възможност да поправим грешките от миналото и да направим необходимото да бъдат възстановени в пълен размер сумите, надвнесени от съответните производители на захар, заяви министър Порожанов.