С пари от канадска компания Трън щe става по-красив по немски модел за възстановяване след войната
Канадската компания TELUS International („Телъс Интернешънъл“) финансира проекта „Цветен Трън“, а норвежката компания за торове „КВС Агро България“ ООД осигурява материали за реализацията му. Преди дни стана известно, че под името „Цветен Трън“ ще се реализира съвместна инициатива на Община Трън и сдружение „България за Трънско“ с председател Румяна Боянова.
Куратор на проекта е Десислава Хурмузова – представител на сдружението, позната с обществените си изяви и участието си в Контролната комисия на политическо движение „Да, България“. В интервю за програма „Христо Ботев“ на БНР на 16 май тази година Хурмузова отговаря на въпроса: „Как е възможно магията да се случи и Трън да се превърне в най-цветния град в България?“
„Проектът „Цветен Трън“ е насочен изцяло към децата, защото смятаме, че именно те, ако се запалят по тази идея, ще привлекат и майките и бабите си, защо не и татковците и дядовците и всички заедно ще направят нещо красиво в Трън.“, казва Хурмузова.
Вчера беше последният ден, в който организаторите раздаваха безплатни цветя, сандъчета и торф за разсаждане. За цялата кампания са раздадени общо 200 сандъчета с различни цветя за прозорци и няколко вида храсти за засаждане в дворовете. Растенията трябва да бъдат отглеждани на видимо от улицата място, тъй като проектът има съревнователен характер: на 15 юни и на 15 септември външна за града комисия ще определи по трима победители, които ще получат награди.
„По принцип проектът в Трън не е нов.“ – допълва кураторът пред БНР. „За пръв път стартира в две малки селца в Германия след Първата световна война като част от доктрина за повдигане на духа на нацията. Група немски философи просто решили, че ако жените са щастливи, то и децата и мъжете ще са по-успешни. Решили да дадат на домакините разсад на цветя и да го организират като състезание за най-красиво зацветен прозорец. Именно от там тръгва традицията на тези отрупани с цветя фасади в цяла Западна Европа. Много от самите германци нямат спомен откъде е тръгнало това, но с удоволствие продължават за го правят и ние се надяваме по същия начин хората след време да продължат да го правят без да е по специален проект, просто защото е красиво.“
В официалната информация за проекта, публикувана на интернет страницата на Община Трън, се съобщава, че проектът се осъществява с финансовата подкрепа на канадската компания „Телъс Интернешънъл“. Тя е водеща международна компания за аутсорсинг на бизнес процеси, популярна в България със своите колцентрове. Всяка година обявява приходи от милиарди евро и чрез своя уебсайт се ангажира през 2018 година да подкрепи проекти на неправителствени организации на обща стойност 100 000 американски долара.
Щедрата дарителска политика на „Телъс“ беше отличена с награда от Българския дарителски форум в категорията „Най-голям корпоративен дарител“ за 2017 година. Средствата за благотворителност се разпределят от Обществения борд на фирмата в България. Негов председател е Левон Хампарцумян – председател на Управителния съвет на „УниКредит Булбанк“, а в състава му влизат още популярни лица като Силва Зурлева от Управителния съвет на „Нова телевизия“, тенисистката Магдалена Малеева (която също като Хурмузова е част от „Да, България“) и Красимира Величкова –директор на Българския дарителски форум (която е била партньор на Хурмузова и заедно са били част от Обществения съвет на Фонда за лечение на деца).