На матурите през месец май учениците са показали по-високи резултати отколкото през 2017 година
Резултатите от майската сесия на държавните зрелостни изпити са по-високи от миналогодишните. Учениците са се справили по-добре в девет от четиринадесетте предмета, по които се полагат двете матури. Повече са отличните оценки, а слабите намаляват. Резултатите по математика са най-високи от всички досегашни изпитни сесии, обяви заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова на пресконференция днес. По думите и има трайна тенденция за повишаване на постиженията на зрелостниците и на мотивацията им, съобщиха от пресцентъра на Министерство на образованието и науката.
На първата матура по български език и литература се явиха 51 088 дванадесетокласници, а на втората – 41 670. Над 10 000 ученици от професионалните гимназии предпочетоха в дипломите им за средно образование да се запише средноаритметична оценка от държавните изпити по професия вместо резултата от втората матура. 215 зрелостници са постигнали максималните 100 точки на един от двата изпита. През миналата година са успели да го постигнат едва 18 души. Четири пъти намаляват абитуриентите, които не са получили нито една точка – от петнадесет на четирима. С по две пълни шестици са 59 зрелостници, а с по две отлични оценки – 5178. Това е с близо 600 човека повече от 2017 година.
Близо 6500 са отличните оценки на матурата по БЕЛ. Слаба оценка са изкарали 3025, което е с 862 по-малко от предишния випуск. Средният успех по предмета е добър (4,24), а на втората матура – много добър (4,50). По български език и литература зрелостниците са изкарали повече точки – 53,94 спрямо 52,57 през 2017 година.
Анализът сочи, че зрелостниците се справят добре при правописа на съгласни звукове и пунктуацията в сложните изречения. В същото време допълнителна работа е необходима за слято, полуслято и разделно писане на думите и пунктуацията в простото изречение. Повече ученици са работили по 41 задача за създаване на интерпретативен текст по стихотворението на Никола Вапцаров „Вяра“. Близо 50 % от зрелостниците са предпочели да пишат есе, а интерпретативно съчинение – 32,7 %. Малко над 3 % от явилите се на матурата са решили да препишат стихотворението и са получили нула точки на задачата. Имало е и случаи на ученици, които са преразказвали произведението.
Най-голям интерес към втората задължителна матура има към английски език и биология. Явили са се съответно 13 522 и 12 374 души. Близо 6000 са положили изпит по география. Повишение на резултатите има по английски език, география, история, математика, немски и руски език, физика и философия. Отличните оценки са 13 380, което е с над 200 повече от миналата година. Двойките също намаляват от 3190 на 2228. „Тази положителна тенденция е плод на усилията и целенасочената работа на учителите. Трябва да насочим вниманието си и към останалите предмети, за да подобрим представянето на учениците“, подчерта заместник-министър Таня Михайлова.
Най-добре по региони на първата матура са се справили зрелостниците в София-град, Смолян и Пловдив, а на втората – в София-град, Бургас и Пловдив. Най-слаби са резултатите по БЕЛ в Кърджали, Силистра и Ямбол, а по предметите по избор – в Разград, Кюстендил и Перник. Най-добри резултати по български език са показали учениците на 91 Немска гимназия и 164 Испанска гимназия в София и Езиковата гимназия „Пловдив“, а на втората матура – на Американския колеж, Частна езикова гимназия „Професор Иван Апостолов“ и Първа английска гимназия в София.