Стартира проект за близо 3 милиона лева, който ще подобри ефективността на системата от грижи за уязвими деца и техните семейства

В началото на месец септември стартира проектът „Продължаваща подкрепа за деинституционализация на децата и младежите“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 година Дейностите по проекта ще се изпълняват от Агенцията за социално подпомагане в продължение на 24 месеца, в партньорство с Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика и Министерството на образованието и науката. Процесът по деинституционализация на децата и младежите се подкрепя от оперативните програми – „Развитие на човешките ресурси“ и „Региони в растеж“, за постигане на тяхната пълноценна интеграция, чрез изграждането на ефективна социална инфраструктура и предоставяне на нов вид услуги в замяна на резидентната грижа, съобщиха от пресцентъра на Агенция за социално подпомагане.

Целта на проекта е да се подобри ефективността на системата от грижи за уязвими деца и техните семейства, както и да се гарантира правото на децата на семейна среда и достъп до качествена грижа и социални услуги според индивидуалните им потребности. Стойността на безвъзмездната финансова помощ е близо 3 милиона лева. През последната година в петдесет общини започна изграждането и осигуряването на подходяща и ефективна социална инфраструктура, допринасяща за предоставянето на нов вид резидентни и съпътстващи услуги в общността, които да заменят институционалната грижа. Изпълнението на дейностите по проекта ще осигури подготовката за създаването и предоставянето на нови услуги в семейна среда и в общността на територията на цялата страна. По този начин продължава започналият още в предходния програмен период процес по извеждане на децата и младежите от институциите (така наречените домове за сираци). За целта се извършава индивидуална оценка на потребностите на децата, настанени в домове за медико-социални грижи за деца и домове за деца, лишени от родителска грижа, както и на техните родители. Актуализира се и оценката на потребностите на децата с увреждания от центровете за настаняване от семеен тип. Планирани са и действия по обучения и супервизия на персонала.

Със завършването на тези процеси ще бъдат закрити всички стари институции, а в новоразвитата социална инфраструктура децата ще получават по-качествена индивидуална грижа.

Виж също...

Loading...