Мината в Брезник съдейства за изграждането на пътя към кладенеца край село Гърло

Безвъзмездно „Трейс Рисорсиз“ съдейства на Община Брезник в подготовката за изграждане на път до храм-кладенеца „Пусто Гърло“, съобщиха от дружеството.

Местната администрация се ангажира да улесни достъпа до известната забележителност и съвместно с Държавно горско стопанство-Брезник ще изгради полски път, по който по-лесно да се стига до там с автомобили. В тази връзка Община Брезник се обърна към „Трейс Рисорсиз“. Със специалисти и техника на фирмата беше направено геодезическо заснемане на трасето на бъдещия път. Чрез поемането на този доброволен и безвъзмезден ангажимент, разходите на Общината за реализацията на проекта намаляват.

Като част от групата компании на „Асарел-Инвестмънт“, „Трейс Рисорсиз“ следва корпоративната политика за тясно сътрудничество с местната общност. Фирмата многократно се е отзовавала на призиви за съдействие, в резултат на което е предоставяла експертна и материална помощ в името на благоустрояването и развитието на общината, уточниха от дружеството в Брезник.

В момента уникалният мегалитен обект край брезнишкото село Гърло може да бъде посетен само с труден пешеходен преход през планинския терен. Храм-кладенецът е археологически обект, открит при разкопки през 1972 година. Съществуват различни теории за неговото датирани и предназначение. Тъй като до момента няма систематични научни изследвания, културно-историческите интерпретации за кладенеца остават хипотетични.

Със съдействието за инициативата на Община Брезник, „Трейс Рисорсиз“ подкрепя желанието на местната власт да се опазват паметниците на културата в общината. Създаването на по-добри условия за посещаване на „Пусто Гърло“ ще увеличи възможностите за допълнително проучване на обекта и за развитие на туризма в района.

В началото на тази година стана ясно, че в бюджета на Община Брезник за 2018 година са заложени 156 000 лева за изграждане на път до храм-кладенеца. Част от трасето ще бъде изградено от Община Брезник, а друга – от „Държавно горско стопанство-Брезник“, тъй като пътят преминава през горски територии. Същевременно изграждането на около 1200 метра път до храм-кладенеца край село Гърло е включено в инвестиционната програма за 2018 година на Югозападно държавно предприятие. Министерство на културата също даде заявка, че ще работи за възстановяване на храм-кладенеца, но след като до паметника бъде изграден път.

Античният храм-кладенец край село Гърло е важно да се запази. Това мнение изрази професор Надя Манолова – преподавател по „История на българското възраждане“ в Историческия факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“. През месец април тази година професорът взе участие в научна конференция, която се проведе в град Брезник. Античният мегалитен храм-кладенец край брезнишкото село Гърло няма аналог на Балканите и е важен паметник, убедена е Надя Манолова. „Засега науката не е дала някакъв окончателен отговор на въпроса „Кога е построен?“ или по-скоро приблизително се знае за това. Опазването на този паметник е абсолютно задължително. Неговото състояние не е никак добро и най-лошото е, че иманярските набези продължават с оглед на това сякаш да се намери нещо изключително. Нищо изключително повече няма да се намери. Може само да се доразруши паметниикът. Ето в това много трябва да се внимава. Трябва да се подсигури един много по-приемлив достъп до този паметник на културата, да стане достъпен за хората, но и същевременно да бъде опазен.“, каза професор Надя Манолова.

Виж също...

Loading...