Новият директор на музея в Трън: Акцент в работата ще бъдат музеите в Бусинци и Студен извор
Музеят в град Трън да стане по-привлекателен за посетителите и да бъде доразвит. Това е един от акцентите във визията на новия директор на Общински исторически музей-Трън Ангел Динев, предаде репортер на Zapadno.com.
По негови думи визията му за Общинския исторически музей не се различава от това, по което се е работило до момента. „На първо време искам да имаме приемственост, да надградим това, което е постигнато дотук, да се опитаме да развием институцията, да я направим по-привлекателна за посетителите, за гражданите на община Трън. Засега все още навлизам в работата. Предстои да приключи дейността на Комисия по проверка на музейната документация на деловодството на Общински исторически музей-Трън, която ще приема след като завърши дейността на Комисията. След това предвиждам да се направи един щателен оглед на материално-техническата база, която притежава Общински исторически музей-Трън – на фондохранилищата, на движимите културни ценности, които се съхраняват там. И след това да се пристъпи към разработване на една стратегия за развитието на музея за период от 4 години, колкото е и мандатът, за който съм назначен, както е по Закона за културното наследство.“, сподели пред Zapadno.com Ангел Динев.
Новият директор е на мнение, че има голям потенциал в музея на град Трън. Като довод за твърдението си той посочи, че историята и културното наследство на пограничната община са интересни и слабо проучени. „Надявам се през тези няколко години, през които ми предстои да работя тук, да успеем да постигнем по-високи резултати. Да привличаме повече посетители, да има и повече приходи за Общината, разнообразим експозиционната дейност на музея. Ако получим и допълнителни щатове, това ще ни даде възможност и да развиваме научно-изследователска дейност, тъй като и в тази насока имаме широко потенциално поле за развитие.“, каза още Ангел Динев.
Акцент в стратегията за управление на музея ще бъде популяризирането на музейните сбирки в трънските села Бусинци и Студен извор, където се помещават Музея на бусинската керамика и Музея на киселото мляко. Идеята на новия директор е сбирките да бъдат направени по-разпознаваеми в културното пространство на България, с което да се привличат повече посетители. За тази цел ще се работи и с туроператори, но ще се разчита и на тясно сътрудничество с общинската администрация и кметските наместници на населените места в Трънско. „Културният туризъм като една дейност е широкообхватна. Тя не може да се развива само от музеите, нужно е и сътрудничество на местната власт, на общинските власти. Ако имаме възможност занапред ми се иска и да пристъпим към едно по-задълбочено научно-изследователско проучване на историята и етнография на Трън и областта Знеполе, поне от периода от османското завоевание, от Възраждането, от новата история, от най-новата
история. Мисля, че в това направление имаме широк потенциал за развитие, тъй като проучванията за този период не са толкова колкото биха могли да бъдат.“, поясни още директорът на трънския музей.
Ангел Динев е роден в град Стара Загора, където в продължение на 9 години и половина е работил като уредник на отдел „Нова история“ и директор в Регионалния исторически музей. Управленският му опит като директор на музея в Стара Загора е около 1 година и половина. Новият директор на Общинския исторически музей в Трън вече се е преместил в района, където си наел квартира.
Ангел Динев е и единственият кандидат допуснат до конкурса за директор на музея в града, след като другите двама кандидати Георги Манолов и Милан Мераков бяха дисквалифицирани. Прочетете още по темата, ако сте пропуснали публикацията: Скандално уволнен директор на музей в Стара Загора ли ще е директор на музея в Трън?