Спешна среща на институциите в Брезник заради голям брой болни от туберкулоза
13 са случаите на активна туберкулозна инфекция в Брезник, което според специалисти е изключително висок брой на заболели за толкова малък град. По данни на Белодробната болница в Перник тази година 21 души са лекувани от различни туберкулозни инфекции, предаде телевизия „Кракра„.
По-рано днес в град Брезник се събраха институции на работна среща с цел превенция на заболяването, което е заразно и причина за развитието му често са лоши битови условия. Причините за заразяването могат да бъдат различни, тъй като туберкулозата се среща навсякъде, а българите често са безотговорни към здравето си. „Тази година в Брезник имаме доста сериозно покачване дори може да се говори, че има епидемиологичен бум на болестта в града.“, отбеляза пред телевизията Александър Йорданов, който е координатор и консултант във фондация „П.У.Л.С.“. Той добави, че фондацията работи в сътрудничество със Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник.
Наблюдава се тенденция по увеличаване на случаите със заболели от туберкулоза. „Вече 3-та година изпълняваме дейности по програма и редовно ходим в община Брезник, но интересното е, че случаите не намаляват, дори напротив. След всяко изследване и провеждане на профилактики се откриват нови и нови хора, които имат сериозен риск от това да бъдат заразени. Голяма част от случаите са открити през лични лекари или по време на различни профилактики, тъй като профилактики за туберкулоза се правят много често. Интересен е броят на рецидивите, тоест хора, които вече са преболедували, оздравели са, но все пак остават рискови за заболяването и това да бъде развито впоследствие. Може би половината от случаите са рецидиви, тоест хора, които са се излекували отново се заразяват.“, каза още Александър Йорданов.
В работната среща в Брезник участие са взели представители и на МВР, Център за спешна медицинска помощ-Перник, Белодробната болница, Община Брезник и Агенция за социално подпомагане. „Целта на тази работна среща е да обсъдим голямото разпространение на туберкулоза в града и да помислим как заедно можем да направим нещо по въпроса разпространението да бъде ограничено и да бъде намалено.“, поясни още координаторът от фондация „П.У.Л.С.“ Александър Йорданов. С края на програмите, по които в момента се работи, възможностите за ограничаване на заболяването ще се понижат.
Статистиката показва, че България е сред страните в Европа, които са най-малко засегнати от болестта.