Есе срещу сексуалното насилие организират за младежите от 15 до 19 години от област Перник
Областна администрация-Перник и сдружение „УолкТугедър” в съвместна инициатива, с фокус младите хора. Актуалните проблеми на обществото са в основата на инициатива на сдружение „УолкТугедър“, съобщиха от пресцентъра на Областна администрация-Перник.
Съставено изключително и само от хора в младежка възраст, сдружението отваря дебат по темите „насилие“ и „сексуално насилие“. Инициативата има за цел да запознае младите хора в област Перник с най-добрите практики и механизми за предотвратяване на сексуалното насилие и да ги превърне в активни агенти на превенцията. В рамките на няколко месеца в област Перник ще бъдат реализирани инициативи, привличащи вниманието на всички заинтересовани страни. Oт 1 декември 2018 година до 10 януари 2019 година ще се проведе конкурс за есе за младежи от 15 до 19 години, живеещи в област Перник. Темата на есето е „Моята инициатива за предотвратяване на сексуалното насилие”. Повече за критериите, свързани с есето можете да намерите като натиснете тук.
На 15 февруари догодина областният управител ще председателства кръгла маса на тема „Младите хора и институциите заедно срещу сексуалното насилие”. Инициативите са част от проект на тема „Сексуално и репродуктивно здраве: знанието побеждава табутата”. Проектът е финансиран от програма „Еразъм+“, Ключова дейност 2: „Изграждане на капацитет в областта на младежта”, по който „УолкТугедър” е партньор.
„Заедно, с участието на ученици, студенти, доброволци, учители, психолози, директори, неправителствени организации, представители на Регионална здравна инспекция и с любезното домакинство на Областна администрация-Перник, ще отговорим на въпроса: Каква може да бъде ролята на младите хора и как те могат да си взаимодействат с институциите, за да се подобри превенцията на сексуалното насилие в област Перник?“ – споделиха организаторите.
Областният управител на Перник Ирена Соколова подкрепя инициативата: „Децата станали жертви на сексуално насилие, порастват с чувство за вина и мислят, че нямат стойност. С настоящите разработки, младежите от областта ще насочат вниманието ни към тематика, която е болезнена и не се споделя, нито пък дискутира често. Те ще се опитат да отправят фокус към повишената информираност по темата и механизмите за справяне с проблема.“.