12 сурвакарски групи от Брезнишко ще покажат силата на “Сурова” на 13 и 14 януари

Сурвакарските групи на брезнишките села Бегуновци, Банище, Велковци, Гигинци, Долна Секирна, Кошарево, Ноевци, Непразненци, Сопица, Слаковци, Садовик и Ребро отново ще пресъздадат покажат силата на местните сурвакарски празници на 13 и 14 януари, научи Zapadno.com.

Някои от групите в Брезнишко ще посрещат сурвакари от съседни села, други пък ще гостуват. Това става ясно от графика на местните сурвакарски празници, който Община Брезник оповести.

Вижте тазгодишния график за провеждане на местните сурвакарски празници на 13 и 14 януари:

1. Село Бегуновци

13 януари – начален час: 18:00 ч. – заря и отпътуване на сурвакарската група за село Непразненци

място: на площада пред читалището

организира: Кметство на село Бегуновци и народно читалище „Просвета – 1922“

14 януари – начален час: 8:00 – 16:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Бегуновци и народно читалище „Просвета – 1922“

2. Село Велковци

13 януари – начален час: 17:00 ч. – събиране на сурвакарската група и отпътуване за село Расник

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Велковци и народно читалище „Граовска пробуда – 1928“

14 януари – начален час: 9:00 – 15:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Велковци и народно читалище „Граовска пробуда – 1928“

3. Село Сопица

13 януари – начален час: 17:00 ч. – събиране на сурвакарската група и отпътуване за село Расник

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Сопица и народно читалище „Светлина – 1932“

14 януари – начален час: 9:00 – 13:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Сопица и народно читалище „Светлина – 1932“

4. Село Слаковци

13 януари – начален час: 18:00 ч. – заминаване на сурвакарската група за село Селищен дол

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Слаковци и народно читалище „Искра – 1932“

14 януари – начален час: 9:00 – 14:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Слаковци и народно читалище „Искра – 1932“

5. Село Ноевци

14 януари – начален час: 6:30 до 17:30 ч. обхождане на къщите в селото от сурвакарската група и от 17:30 ч. запалване на ритуален огън, заря и посрещане на гостуващата група от село Габров дол

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Ноевци и народно читалище „Пробуда – 1931“

6. Село Садовик

13 януари – начален час: 18:00 ч. – отпътуване за село Ребро

20:00 ч. – връщане на групата в село Садовик и запалване на ритуален огън

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Садовик и народно читалище „Дебелец – 1932“

14 януари – начален час: 9:00 до обяд – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Садовик и народно читалище „Дебелец – 1932“

7. Село Гигинци

13 януари – начален час 21:30 ч. – запалване на ритуален огън и посрещане на сурвакарските групи от село
Беренде, село Чепино и село Елов дол.

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Гигинци и народно читалище „Искра – 1952“

14 януари – начален час: 9:00 до обяд – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Гигинци и народно читалище „Искра – 1952“

8. Село Кошарево

13 януари – начален час: 22:00 ч. – запалване на ритуален огън и посрещане на сурвакарската група от
село Банище

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Кошарево и народно читалище „Пробуда – 1927“

14 януари – начален час: 9:00 до обяд – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Кошарево и народно читалище „Пробуда – 1927“

9. Село Долна Секирна

13 януари – начален час: 20:00 ч. запалване на ритуален огън и посрещане на сурвакарските групи от село
Банище и село Пещера. Около 22:00 ч. посрещане на групите на село Чепино и село Елов дол.

място: на площада в селото

организира: Сурвакарската група при народно читалище „Иво войвода – 1928“ – село Долна Секирна

14 януари – начален час: 9:00 до 14:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Сурвакарската група при народно читалище „Иво войвода – 1928“ – село Долна Секирна

10. Село Банище

13 януари – начален час: 18:00 ч. – запалване на ритуален огън, сурвакарски игри и в 20:00 ч. заминаване
за село Долна Секирна. В 22:00 ч. заминаване за село Кошарево

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Банище и народно читалище „Просвета – 1928“

14 януари – начален час: 9:00 – гостуване и обхождане на къщите в село Ръжавец от сурвакарската група и връщане и обхождане на къщите от село Банище

организира: Кметство на село Банище и народно читалище „Просвета – 1928“

11. Село Непразненци

13 януари – начален час: 18:30 ч. – запалване на ритуален огън, сурвакарски игри и среща със сурвакарската
група от село Бегуновци

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Непразненци

14 януари – начален час: 8:00 – 17:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група

организира: Кметство на село Непразненци

12. Село Ребро

13 януари – начален час: 19:30 ч. – запалване на ритуален огън и посрещане на сурвакарската група от село
Садовик

място: на площада в селото

организира: Кметство на село Ребро

Виж също...

Loading...