Общинските избирателни комисии на Брезник и Трън се обучиха от представители на ЦИК за предстоящите местни избори
Общинските избирателни комисии на Брезник и Трън, както и от другите общини в област Перник, бяха обучени от представители на Централната избирателна комисия във връзка с провеждането на изборите за общински съветници и кметове на 27 октомври. На обучението присъстваха и представители на общинските администрации в Брезник и Трън, предаде репортер на Zapadno.com.
Обучението беше водено от Георги Баханов и Николай Николов от Централната избирателна комисия. Те отправи методически указания към Общинските избирателни комисии. “Във всички случаи фактът, че няма да има машинно гласуване ще бъде полезно за работата на секционните избирателни комисии и на Общинските избирателни комисии. На тези избори ние се придържаме към класическия вариант, който е познат от функционирането на българската демокрация.”, поясни пред Zapadno.com Николай Николов от Централната избирателна комисия.
Предстоящите местни избори ще бъдат специфични заради гласуването за общински кмет, кмет на населено място, където ще се избира такъв, и вот за общински съветници. Това означава, че времето за работа на секционните избирателни комисии след приключване на изборния ден. “Знаете, че има преференции, които трябва да бъдат много внимателно отразени за всеки един кандидат от съответната листа. Приготвили сме чернови. Съветът ни към всичките е – бързай бавно. Колкото по-внимателно, по-бавно и стриктно попълнят първо задължително черновата да видят дали им излизат контролите. След това да пренесат всичко на беловата. Така ще се улесни и приемането после на протоколите, и по-бързото приключване на изборния ден за секционните избирателни комисии. Това е съветът ни – просто да не бързат да попълват директно на беловата.”, каза пред Zapadno.com Георги Баханов от Централната избирателна комисия.
Общинските съветници ще трябва да получат не по-малко от 7 % от действителните гласове за съответната партийна листа, за да бъдат избрани. “Ето защо много е важно в така наречените “кръгчета”, които за тези избори започват от числото 101, според броя на Общинския съвет, в които се отбелязват предпочитанията (преференциите). Резултат от тях да бъде точно и конкретно отразен в рамките на секционните протоколи. В крайна сметка един-два или десет гласа преференции могат да имат значение, особено в малките общини. Това, което е важно, че всяка бюлетина, в която не е отбелязана преференция се отчита като преференция за водача на съответна партийна листа. В нашите протоколи за всяка една листа специално има изискване – колона за брой бюлетини подадени за съответната партийна листа без преференции. Това, което е същественото е, че колкото повече са преференциите подадени за една партийна листа, за един, друг или трети кандидат от нея – толкова повече шансът да се размести съответната листа се увеличава. Тогава броят на така наречените “служебни преференции” за водача – всяка непопълнена с преференция бюлетина намалява при по-голяма активност при частта за преференциите.”, каза още Николай Николов от Централната избирателна комисия.