Дете от детска градина и ученик от училище в област Перник са спрени от занятия заради въшки по главите им

С началото на учебната година, наред с приятните емоции идва и притеснението на родителите от вероятността децата да бъдат опаразитени с въшки. Това е често срещано явление в детските и учебните колективи – проблем, който медицинските работници, общопрактикуващите лекари и родителите решават ръка за ръка. С цел профилактика и контрол на опаразитяването с главова въшка в детските и учебните заведения, инспекторите от дирекция “Надзор над заразните болести” при Регионална здравна инспекция-Перник са извършили тематични проверки, касаещи сутрешния филтър и моментното състояние на опаразитеност на децата.

За периода от 16 септември до 25 октомври проверките са били извършени в 37 детски градини и 4 училища, които се посещават от общо 4 147 деца. По време на проверките присъстващи деца в детските заведения са били 3 476. Всички те са били проверени и не са открити деца, опаразитени с главови въшки. Установило се, че през изминалата седмица са открити две опаразитени деца, които са спрени от учебни занятия до отстраняване на паразитите. Децата са от II-ра група на детско заведение и VIII-ми клас на училище в област Перник, съответно на 4 години и 14 години. Извършено е обезпаразитяване на място от медицинския персонал, уведомени са родителите, че децата ще бъдат допускани в детското и учебно заведение само след представяне на медицинска бележка от общопрактикуващ лекар, че детето е окончателно обезпаразитено.

Медицинските специалисти от детските ясли и градини ежедневно, а в училищата ежеседмично, извършват сутрешен филтър, касаещ опаразитеността с главова въшка на присъстващите деца, за което попълват журнал, в който описват констатациите след прегледите. При отсъствие на медицински специалист в детските заведения и училища, детските учителки извършват ежедневно/ежеседмично прегледи за откриване на опаразитени деца и съдействат за тяхното обезпаразитяване. Лицата, опаразитени с въшки или гниди, не се допускат в детските колективи до премахване на всички паразити.

Във всички посетени детски градини, ясли и училища се е оказала организационно-методична помощ, относно предприемането на необходимите действия и мерки в случаи на масова опаразитеност и при често опаразитяване, поясниха от Регионална здравна инспекция-Перник. Родителите трябва да правят редовни прегледи на децата и при откриване на въшки или гниди да действат бързо, а средствата, които ползват да са ефикасни и безопасни за тях и децата. Освен това всички членове на семейството да се прегледат и да се уведомят родителите на децата, с които са били в контакт. Също така родителите трябва да съдействат на медицинските работници в детските и учебните заведения, както и да спазват техните изисквания и препоръки, които са с цел запазване на доброто здравословното състояние на децата.

Виж също...

Loading...