Туристически маршрут от Ноевци до Църногорския манастир разкрива приказни гледки и мистични места – СНИМКИ
Туристически маршрут на територията на община Брезник има потенциал да привлича множество туристи. Маршрутът започва от центъра на брезнишкото село Ноевци и завършва в района на Църногорския манастир “Свети Безсребреници Козма и Дамян” над село Гигинци. Дължината му е около 7 километра и е добре познат на ноевчани, но малко известен на хора от други краища на страната, предаде репортер на Zapadno.com.
Наскоро маршрутът е обособен като туристически с поставянето на указателни табели и кътове за отдих. По пътя към манастира туристите могат да си отдъхват на 15 пейки и 3 заслона. Те са изработени от местен майстор от Ноевци. Предстои в центъра на селото да бъде поставено информационно табло с карта за маршрута. До таблото периодично ще се поставят туристически брошурки, които да упътват хората по време на разходката им. Дейностите по обособяване на туристически маршрут са извършени със средства на стойност 3 000 лева. Те са осигурени с проект, който е одобрен и финансиран от годишното дарение по договора за сътрудничество между “Асарел-Инвестмънт” ЕАД и Община Брезник. Това поясни кметът на село Ноевци Асен Асенов.
Малко след началото му от село Ноевци, маршрутът се разклонява в две посоки – по стар римски път и покрай река Ноевски дол. Разходката започва от площада и продължава към новата и старата църква в селото, които се намират близо една до друга. След това вляво се показва каменен бараж, който освен предназначението си служи и за скачане на смелчаци, които хващат кръста на Йордановден. Преминавайки покрай реката, която се спуска от красива и тясна долина, се стига до няколко указателни табели. Интересното е, че две от тях указват разклонението на туристическия маршрут. Буквите на табелите на разклонението покрай река Ноевски дол са оцветени в черен цвят. За другото разклонение е използван червен цвят на буквите по табелите. Това е с цел да не се объркват туристите, когато преминават през някое от двете разклонения, които имат своите особености. Третата табела на разклонението пък указва местоположението на извора Света вода, който никога не пресъхва.
Поемайки по римския път (червените букви на указателните табели), туристите преминават през изсечена в скалите пътека. На един от завоите и се разкрива гледка към тясната и красива долина, където преминава другото разклонение на маршрута, което е означено с черните букви на указателните табели. Изкачвайки се по пътя са особени пейки за отдих, до които са поставени указателни табели. Такива табели са поставени и на други места по-напред. Маршрутът преминава покрай ограден частен имот и продължава още нагоре. Поглеждайки назад, от другата страна над река Ноевски дол се откроява интересна местност. В района и е разположен светещ кръст над село Ноевци, където преданията разказват, че е имало тракийско светилище. Преди десетилетия мястото е било обект на иманярски набези. Гледайки към кръста, вдясно се откроява друг интересен район, където хълма е разделен. Местните разказват, че там е имало крепост по време на Първата българска държава. Крепостта се е казвала Калето и до наши дни са оцелели насипи от крепостните стени. Древното място е свързано и с история за мома Ангелина. Според легендата от самата крепост до ниската част в долината, при реката е бил изграден таен проход. Турците превзели крепостта благодарение на тайния проход. Когато мома Ангелина се промъкнала през прохода да наточи вода, турците я видяли и така превзели крепостта.
С всеки изкачен метър се откриват по-живописни гледки над околията и планински части в областите Перник, София и Кюстендил. След изкачването по едно от разклоненията се стига до местността “Вирове”. При ясно време от това място могат да се видят околните села в Брезнишко и Земенско, Брезник и Бърдото над града, както и планинските масиви в региона и извън него. Маршрутът покрай реката преминава и през ливада с площ около 200 квадратни метра. Тревата на ливадата се коси ежегодно за паша на селскостопански добитък. В началото на есента пък по нея изникват множество гъби, които са предимно сърнели и печурки. Ливадата се разкрива и от местността “Маркови стъпки”, която е осеяна с интересни камъни. Тази местност разкрива изненади за туристите – отпечатъци от конски копита и огромна стъпка в камъните. Легендата разказва, че оттук е минал средновековният крал Крали Марко с коня си Шарколия. Техни са останалите и застинали във времето отпечатъци по камъните.
Малко след тази местност двете разклонения на маршрута се срещат и продължават към Църногорския манастир. След това сливане се сменят цветове на указателните табели, които вече са изписани с червени и черни букви. Маршрутът преминава покрай бившата кариера за добив на червен пясъчник – естествени камъни с червен цвят. От кариерата се продължава около 1 километър и се стига до манастира, който е разположен в подножието на връх Китка.
Разгледайте още снимки от туристическия маршрут, който разкрива приказни гледки и мистични места: