Боил Банов: През 2020 година бюджетът за култура ще е с над 22 милиона лева повече
С близо 5 милиона лева са подпомогнати археологически и теренни проучвания на над сто обекта на територията на цялата страна, като средствата са насочени както към вече започнали, така и към нови изследвания, отчете министърът на културата Боил Банов. Според него консервацията и реставрацията са голямото предизвикателство пред сектора, но средствата за това са увеличени двойно – с половин милион лева. „Много са средствата, които и Министерски съвет дава за археология. Пари се дават и от Общините. Стотици са обектите, които се разкриват.“, отбеляза министърът, тъй като част от експонатите отиват в музеите, но огромна част остават на терен и изискват консервация и реставрация.
В рамките на средствата по бюджетна програма: „Опазване на недвижимото културно наследство” са сключени 84 договора на стойност от 3 535 980 лева, от които средства са финансирани над 120 археологически обекта, сочи отчетът на министъра. В областта на консервацията и реставрацията на недвижимите културни ценности са сключени 31 договора на обща стойност от 1 435 980,4 лева, съобщиха от пресцентъра на Министерство на културата.
Бюджетът за култура за 2020 година е завишен с 22 654 300 лева, отчете министърът, като средствата са повече с всяка изминала година. С по 500 000 лева повече са средствата за проекти в Национален фонд „Култура“. С 1,5 милиона лева се завишени и предвидените средства за филмопроизводство. Министър Боил Банов отчете и 30 % ръст в посещаемостта на културните институции. „Тенденцията е всяка година да има повече зрители и повече приходи. Щом хората имат повече пари за театър, означава, че държавата върви напред.“, коментира министър Банов. По отношение на сценичните изкуства се работи за установяване на нова методика, която е в процес на обсъждане с всички заинтересовани страни. През изминалата година са финансирани близо 150 творчески проекта в областта на музиката и танца за над 1,2 милиона лева. Близо милион са средствата в подкрепа на фестивали, събития, чествания и любителско творчество.
Близо 2 милиона лева е осигурило Министерството на културата за книги и попълване на библиотечните фондове в страната, като над 853 библиотеки са захранени с нови издания. ,,Това означава повече четящи хора, повече интерес към книгата и четенето, резултат от което е и подкрепата на издателите, защото вече могат да си позволят да издават не само пазарни заглавия, а и такава с висока художествена и научна стойност’, отбеляза министърът на културата. Той отчете още, че през изминалата година специално внимание е обърнато на издаването на нова литература на български автори, като за целта са подкрепени 60 издателства с предоставени 100 хиляди лева. Българската книга е представена и на международни панаири, за което са предоставени 64 хиляди лева, а с присъединяването към проекта „Традуки“ българските автори и издатели имат повече възможности за участие в европейски проекти.
През отминаващата година са подкрепени и 55 проекта в страната – на читалища, библиотеки, Общини и организации в сферата на културата, за реализиране на изяви в отделните региони на страната на обща стойност 275 хиляди лева, като насърчаване развитието на културни институти по места и разширяването на достъпа до култура на хората от всички краища се осъществява в партньорство с редица национални организации и с представители на неправителствения сектор. Осигурено е завишаване стандарта за издръжка на една субсидирана бройка в читалищата и библиотеките, като са осигурени и нови субсидирани бройки.