Дърво на 10 века в Трънско умира, собственикът му е информиран от експерти, но не предприема действия за възстановяване
Вековно дърво в община Трън, което е на повече от 1 000 години, умира. Това сигнализираха читатели на Zapadno.com от трънското село Докьовци, където се намира вековният гигант. През 2018 година експерти са извършили проверка на дървото и е констатирано, че е в лошо състояние.
Дървото се намира в двора на храм “Света Богородица” в Докьовци. То е заведено като вековно в държавен регистър през месец март 1983 година. Тогава височината му е била 25 метра, обиколка – 6,84 метра, а възрастта – 1 000 години. Имотът, в който се намира, е на църковното настоятелство при храма в селото, поради което в конкретния случай същото се явява в качеството си на негов собственик, поясниха за Zapadno.com от Регионална инспекция по околната среда и водите-София.
Съгласно член 111, алинея 1 от Закона за биологичното разнообразие, собствениците на дървета, обявени за защитени, са длъжни: да ги опазват от унищожаване или увреждане; да уведомяват съответната Регионална инспекция по околната среда и водите за настъпили промени в състоянието на обекта; да съгласуват със съответната Регионална инспекция по околната среда и водите дейностите, необходими за поддържане или възстановяване на състоянието на обекта; да осигуряват достъп на представители на Регионална инспекция по околната среда и водите до имота за извършване на проверка по състоянието на защитените дървета.
Според закона може да се финансират поддържащи или възстановителни дейности, необходими за опазване на защитените дървета, като собствениците внасят в Министерство на околната среда и водите предложения за финансиране чрез съответната Регионална инспекция по околната среда и водите.
През 2018 година, когато на място е извършена проверка, експерти от Регионална инспекция по околната среда и водите-Перник са установили, че е влошено фитосанитарното състяние на дървото, наличие на гъби по дървесината и повреди по стъблото, като по дължина в предната му част липсва част от кората. Короната на дървото е в лошо състояние, поради наличието на множество сухи и счупени клони, поясниха от Регионална инспекция по околната среда и водите-София.
Собственикът на дървото е информиран за състоянието му и за възможността за финансиране, с цел да бъдат извършени възстановителни мероприятия. До настоящия момент в инспекцията не е постъпило искане от църковното настоятелство на храма в село Докьовци за започване на процедура за финансиране на дейност за възстановяване.
Снимки: Zapadno.com – архив