Площ в Трънско да бъде обявена за защитена местност предлагат учени, а причината – рядък животински вид

Предложение за обявяване на площ в община Трън за защитена местност е отправено от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българска академия на науките, предаде репортер на Zapadno.com.

Предложението е за обявяване на защитена местност “Находище на Алпийски тритон в Руй планина”. За обявяване на защитена местност е предложена обща площ от 49,745 декара. През месец юли тази година експерти от Регионална инспекция по околната среда и водите-София са извършили проверка на място в землищата на трънските села Насалевци и Рани луг. Обходени са част от територията, която обхваща местностите “Попов дол” и “Беловец”, поясни за Zapadno.com директорът на Регионална инспекция по околната среда и водите-София инженер Ирена Петкова.

При теренната проверка е установено, че в границите на предложената за защитена местност територия са установени 2 броя водоеми, подходящи за местообитание на вида алпийски тритон (Triturus alpestris). Водоемите се намират в близост до черен път, който предоставя възможност за образуване на локви – също подходящо местообитание за вида, отбеляза още директорът на Регионална инспекция по околната среда и водите.

По време на проверката са били установени екземпляри от вида жълтокоремна бумка (Bombina variegata) и попови лъжички на водни жаби. Предвид периода на проверката, която е извършена в късното лято, във водоемите не са били констатирани екземпляри на вида алпийски тритон (Triturus alpestris), добави още директорът на Регионална инспекция по околната среда и водите-София инженер Ирена Петкова.

Според информация в “Уикипедия” алпийският тритон (Triturus alpestris) е дребно опашато земноводно от семейство саламандрови. На дължина достига 9 сантиметра при мъжките и 12 сантиметра при женските екземпляри. В България алпийският тритон също се среща в изолирани групи в Стара планина (Петрохан), Осоговска планина, Рила (Седемте Рилски езера, Якорудските езера, Юндола), Родопите (Смолянските езера и други) и Средна гора. Всички местообитания са с надморска височина от 1 200 до 2 500 метра. Алпийският тритон предпочита гъсти широколистни гори с изобилие на вода в хълмисти и планински райони. Почти не се среща извън горите. Той е включен като рядък вид в Червената книга на България.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...