Изкуственият интелект навлиза в България като вносен продукт с ограничена употреба и става катализатор на цифрова трансформация

Ежедневните новини показват, че изкуствения интелект като ключов инструмент за развитие навлиза и в България, често като вносен продукт с ограничена употреба и макар и по-бавно, става катализатор на цифрова трансформация. Това става ясно от проект на концепцията за развитието на изкуствения интелект в България до 2030 година, съобщиха от Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

В Бялата книга за изкуствения интелект Европейската комисията предвижда рамка за надежден изкуствен интелект, основан на съвършенство и доверие, следвайки подход, базиран на риска. В партньорство с частния и обществения сектор, целта е да се мобилизират ресурси в цялата екосистема и да се създадат правилните стимули за ускоряване на развитието на изкуствения интелект. Резултатите от обществената консултация относно Бялата книга показват, че държавите членки, включително България предпочитат да се избягва свърхрегулирането, за да не се възпрепятстват иновациите. Очаква се европейската правна рамка за изкуствен интелект да бъде готова през първото тримесечие на 2021 година, като относно високорисковите приложения на изкуствен интелект ще бъдат предложени някои законодателни изисквания.

При транспонирането на европейската правна рамка относно изкуствен интелект в България ще се прилагат и общите принципи и правила за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, уредени в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност.

През януари 2020 година е одобрена „Визия, цели и приоритети за Националната програма за развитие: България 2030“. Документът определя три стратегически цели – ускорено икономическо развитие, демографски подем и намаляване на неравенствата. За постигането на стратегическите цели са дефинирани 13 национални приоритета, за реализирането на които са предвидени целенасочени политики и интервенции, групирани в пет взаимосвързани и интегрирани оси на развитие – Иновативна и интелигентна България; Зелена и устойчива България; Свързана и интегрирана България; Отзивчива и справедлива България; Духовна и жизнена България. Документът подчертава, че цифровата свързаност е ядрото на цифровата трансформация и важен фактор не само за конкурентоспособността на предприятията, но и за подпомагане на социалното приобщаване и за развитието и използването на услугите на електронното управление, гласи още концепцията. Целият проект на концепцията може да откриете като натиснете тук.

Снимка: pixabay.com

Виж също...

Zapadno.com

Добър ден, напишете ни тук с какво можем да Ви помогнем?

Powered by ThemeAtelier