Сборник, съставен от Иван Ерулски от Трънско, е част от изложба в Регионалната библиотека
„Един град – хилядолетна история”- така е наречена изложбата в голямата читалня на Регионална библиотека „Светослав Минков” по повод Деня на Перник – 19-ти октомври. Експозицията е изключително богата и многообразна по съдържание на представените издания и материали, свързани с историята и развитието на града. В изложбата е включен сборник, съставен от Иван Ерулски от Трънско, съобщиха за Zapadno.com от библиотеката.
Сред ценните експонати, които притежава библиотеката, е юбилейният сборник на Държавни мини от 1941 година „50 години Мини Перник 1891- 1941”. Сборникът излиза в тираж от 3 300 броя, от които 300 броя са отпечатани на луксозна хартия. Другото старо издание е „Държавни каменовъглени мини „Перникъ” след Освобождението и сега” от далечната 1928 година, което също е юбилейно издание на Мини- Перник.
„Селището Перник през вековете” на Петър Кузманов от 1963 година е интересно проучване за историята на Перник и Пернишко от най- старо време до края на ХIХ век, в което авторът включва не само литературни източници, но и местни предания и спомени на стари пернишки жители.
Богатата изложба представя много исторически, етнографски и краеведски изследвания като ”Археологически паметници в Пернишки окръг” на Димитрина Джонова, „Разкопки и проучвания” на Българска академия на науките, с включено изследване на Върбинка Найденова за „Римската вила в с. Кралев дол, Пернишки окръг”, „Известия”, издание на Регионален исторически музей-Перник, етноложки интервюта на Цветана Манева- „Сокове от корена” и много други.
Сред показаните експонати е и фототипното издание на книгата на свещеник Стоян Йосифов от 1939 година – „100 години село Мошино 1839-1939”, „Местните имена в Пернишко” на Вельо Велев, летописната книга на Милчо Георгиев – „Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва”, „Православните храмове на Перник” от Виктор Банов и други.
Сред показаните в изложбата краеведски проучвания са „Старият Перник 1891 – 1944г.” на Нонка Кръстева и Светозар Захариев, „Шетба из Пернишко” на Симеон Мильов и Росен Иванов, сборникът „Бележки на пътешественици за Пернишка област XVI – XIX в.” под съставителството на Иван Ерулски и много други.
В изложбата са включени много книги, свързани с развитието на различни области на обществения живот в Перник – икономика, култура, спорт, както и библиогарфски указатели, периодика и рекламни материали.
Снимка: Zapadno.com – архив