Младежкият център в Брезник спира работа за 2 месеца, поради високи сметки за електричество

Регионалният младежки център RAISE YOUTH в град Брезник ще продължи да ползва безвъзмездно помещението, което му е предоставено в бившата селскостопанска гимназия. Решението за това беше прието от Общински съвет-Брезник по време на редовно заседание, което се проведе на 26 ноември, предаде репортер на Zapadno.com.

Присъстващите на заседанието чуха лично от директора на младежкия център какво е реализирала организацията откакто е в Брезник. Пространното изложение на директора Станимира Хаджимитова породи размяна на реплики между нея и общинските съветници. Акцент беше поставен не върху ефективността на работата на младежкия център, а по-скоро върху финансовите средства, с които неправителствената организация разполага. Стана ясно, че центърът пари за наем няма, за електричество – не достигат, но има за обучение в чужбина на общински съветници.

Хаджимитова разказа, че са ремонтирали двете стаи, които са им предоставени в бившето училище. Те са обзаведени и оборудвани с всички удобства. За 2 години през центъра са преминали 1 179 млади хора от област Перник. От тях 587 души са били на обучения. След обученията 11 души вече са под менторство и може да им се помага за стартиране на собствен бизнес. Част от обученията са включвали отглеждане на диворастящи или култивирани билки, пчеларство и други. За обученията по пчеларство Хаджимитова изрази благодарност към общинския съветник Росен Огнянов, който безвъзмездно е предоставил 1 декар земя за развиване на дейностите по усвояване на занаята. Организацията се гордее и с провеждането на първото Западно фермерско тържище, което се състоя по време на Граовския събор “Видовден” в Брезник.

Какъв бюджет е усвоен досега по този проект? С такъв въпрос съветникът Ваньо Добринов потърси информация за центъра, който се финансира от грантове от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. От отговора на директора стана ясно, че за заплати на екипа в Брезник са похарчени 94 500 лева. “Една голяма сума върнахме заради общинските съветници в Трън, откъдето съм аз, от село Бусинци.”, обясни Хаджимитова. “100 хиляди евро! Мен душа ме боли, че съм ги върнала на хърватите и те ги усвоиха, и си вкараха други два партньора. Какво направи Трън – моите съселяни? Бият се в гърдите ли, че лишиха хората от това?”, каза тя.

Общинският съветник Венета Петрова попита дали може младежкият център да плаща наем за помещенията, които ползва, след като всичко това се реализира по проект, който разполага с финанси. Директорът отговори, че по проекта режийните средства не са толкова големи. “Вие знаете ли колко плащаме за ток? Толкова много плащаме, че сега ще затворим декември и януари. Миналата година, преди увеличението, два месеца токът ни беше по 700 и кусур лева. Нямаме как да плащаме наеми, уверявам ви. Правим всичко възможно да оцелее екипът и да оцелее центърът, защото от наша гледна точка е полезен. Много бих се радвала да плащаме и по-големи заплати и повече хора да работят. Но това е проект, не е бизнес организация, печалбата да я вкарваме.”, каза Станимира Хаджимитова.

“Трябва да се похарчат парите по проекта.”, вметна Ваньо Добринов. “Не, не. След като върнах над 100 хиляди евро, които трябваше в Трън да бъдат инвестирани… Как така казвате това нещо?“ – отговори директорът. За да внесе успокоение, Росен Огнянов спомена, че болшинството от общинските съветници не споделят мнението на Добринов. От своя страна Хаджимитова върна жеста като покани общинските съветници на обучения в чужбина. Тя уточни, че разходите за тях се покриват от проекта и даде пример с вече проведено такова обучение в Хърватия.

Общинският съветник Янка Хранова попита дали има проект, свързан с безстопанствените кучета. Отговорът гласеше, че има стратегия екип в София да помага с писането на проекти. „Ето, чудесна идея, трябва да видим какво точно може да се прави, как и от кого.“, уточни Хаджимитова.

„Много сме амбицирани оттук-нататък. Решили сме, отваряме вратите не само за младите хора. Припознайте го това място, използвайте го. Вие измисляйте за какво да бъде използвано. Там работят трима души в момента. Тормозете ги, използвайте ги.”, обърна се директорът на младежкия център към присъстващите в качеството им на граждани, общински съветници и служители.

В крайна сметка Общинският съвет даде съгласието сключеният между Община Брезник и Център за развитие на устойчиви общности-София договор да продължи за срок от 2 години, считано от 1 януари 2022 година при запазване на клаузите, залегнали в документа. Общинските съветници гласуваха с 11 гласа “за” и решението бе прието.

Виж също...

Loading...