През 2021 година работодатели в област Перник не са заявили очаквани потребности от специалисти в хотелиерството и ресторантьорството
В област Перник са проведени 49 интервюта с работодатели за 2021 година. Анкетното проучване на потребностите на работодателите от работна сила има за цел да събере и анализира актуална информация относно професиите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от работодателите кадри. Събираната информация се отнася за търсенето на работна сила, както през предстоящите 12 месеца, така и за следващите 3 – 5 години. От 2020 година в анкетната карта, също така, са включени въпроси, касаещи влиянието на COVID-19 върху търсената работна сила, съобщиха от пресцентъра на Агенция по заетостта.
За да се осигури представителност на резултатите от изследването първоначално е излъчена случайна извадка от 8 000 работодатели (извършващи дейност на територията на Република България), стратифицирана едновременно по 28 области и 10 сектора на дейност. Броят на единиците (работодателите) във всяка страта е пропорционален на броя на заетите лица във всяка аналогична страта в генералната съвкупност на всички предприятия в България (общо 395 хиляди). Данните за генералната съвкупност на предприятията в България са предоставени от Националния статистически институт и се отнасят за 2019 година.
С оглед постигането на целевия брой на интервюираните предприятия в изследването – 4 000, обемът на извадката спрямо предходните изследвания е увеличен двойно, поради преустановяването на дейност на немалка част от предприятията в България през 2020 година, свързано с пандемичната криза.
Областите, в които работодателите най-често предлагат постоянна заетост са Кърджали и Стара Загора в 96 % от случаите, Перник – 90 %, София-град – в 88 %. В сравнение с анкетното проучване се наблюдава намаление на дела на работодателите предлагащи постоянна заетост с 5 процентни пункта. Това е пряко следствие от новата конюнктура на пазара на труда при наличието на коронавирусната пандемия.
Потребността от специалисти със средно образование в регионален план покрива едва 50,3% от предложените в анкетата професионални направления. Най-пълно, с представителство във всички 28 области е професионалното направление Търговия на едро и дребно, следва Строителство и Секретарски и административни офис дейности – 25. В най-малко области, само в 2, ще се търсят специалисти от направленията Ветеринарна медицина. Най-много посочени специалности от предложения списък са посочили работодателите от област София-град – 34 (от 40), следват Пловдив – с 30, Благоевград и Варна – с по 28, Стара Загора – с 27, Велико Търново – с 26 и други. Най-малко професионални направления за среднисти посочват работодателите в област Кюстендил – 11, Ловеч – 12 и Хасково – 13 направления.
Най-много специалисти със средно образование в Търговия на едро и дребно ще се търсят след 3 – 5 години в София-град – над 9 230, следват Варна с близо 4 625, Бургас с 3 886 хиляди и Пловдив с 2 453. Най-слабо ще е търсенето на търговци в областите Монтана с 84 и Смолян със 130 специалисти по търговия. При специалистите по строителство най-голям интерес след 3 до 5 години ще проявяват работодателите от областите София-град – с малко над 12 хиляди, Варна – с 4 хиляди и Пловдив с близо 3 хиляди. В областите Кюстендил, Ловеч и Ямбол не са заявени потребности за строителни кадри със средно образование през следващите 3 – 5 години. Специалисти със средно образование в хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг ще са обект на търсене отново най-масово в София-град с над 8 560 души, следвана от област Бургас– с близо 3 300 души и област Варна – с 2 615 специалисти в туризма. В 10 от областите работодателите не са заявили очаквани потребности от средни специалисти в хотелиерство и ресторантьорство. Такива са Видин, Враца, Велико Търново, Кюстендил, Плевен, Перник, Разград, Софийска, Смолян и Ямбол.