В Брезник се съхраняват спомени на сродник на Маринко Красин от Бегуновци, който е участвал в Освобождението на България
В архива на Общински исторически музей-Брезник се пазят спомените на Стоил Иванов Красин, който е сродник на опълченеца от село Бегуновци Маринко Красин. Това съобщи за читателите на Zapadno.com директорът на музея Емилия Велинова.
Маринко (Стефан) Красин е роден през 1854 година в брезнишкото село Бегуновци. Участвал е в Руско-турската освободителна война (1877 – 1878 година), при боевете на връх Шипка и във 2-ри Кубански конен полк. Опълченецът е награден от руското командване за проявена храброст с оръжие, казашка униформа и кон. Завърнал се е в родното си село, където е бил кмет на Кошаревска община и околийски началник на пощата в Цариброд. Маринко Красин умира на 1 март, 1929 година. Негов паметник е издигнат на гробището в село Бегуновци.
В архива на музея в Брезник се пазят спомени на неговия сродник Стоил Иванов Красин. В записките по спомени на Стоил Красин четем:
..След войната братушките задали следния въпрос на Маринко:
-Желаеш ли още да останеш да служиш на България? – той отговорил:
” Седем години скитах по чужди земи. Сега ще си отида у дома да видя дали са живи братя, сестри, майка, баща.” За награда руското командване му дава кон, казашка униформа и оръжие. С тях след уволнението си се завърнал в село и заживял в задругата на брат си Янко…
Във фонда на музея се пазят и други спомени, документи и артефакти, свързани с опълченците от Брезнишко. До края на месец март в изложбена сграда “Военен клуб” може да бъде разгледана тематичната изложба “Да се знае, да се помни – Освобождението на Брезнишко”, заедно с експозицията за Освобождението на България и Васил Левски.
Снимка: От фонда на Общински исторически музей-Брезник – архив