Гиго Пеев и архимандрит Мисаил Байкушев от Трънско – ярки представители на националноосвободителното движение на българите от региона

За две видни личности от Трънско припомни Държавен архив-Перник по случай 144-годишнината от Освождението на България, видя Zapadno.com.

Снимки на три личности от област Перник – Гиго Пеев, архимандрит Мисаил Байкушев и архимандрит Зиновий Поппетров, показа Държавният архив на Фейсбук страницата си. За тях от учреждението споделят, че са ярки представители на националноосвободителното движение на българите от региона, църковни деятели за независимост, основатели на килийни училища и просветители, ктитори на църкви. “Те са олицетворение на българския дух и героизъм, на волята и мъжеството, на нестихващия стремеж към просвета и култура, на представата за свобода и българщината в най-чистия и вид.”, съобщиха още от Държавен архив-Перник.

По време на сраженията за Освобождението на България Гиго Пеев ръководи Трънският революционен комитет наричан още и “Власински” в историята, заедно с някои други активни дейци като Тако Пеев. Те са начело на специално временно правителство в района, което успяват да задържат на власт близо 2 месеца. След това разширяват въстаническата територия в почти цялата Шопска област, големи части от Софийско, Босилеградско, Царибродско, Радомирско, Пернишко, районът на Костинброд, Кюстендил.

Преди няколко години беше представена книга, свързана с освобождението на Трън. В изданието е включена история за архимандрит Мисаил Байкушев. “При освещаване на вуканската църква пиротският владика Софроний, който е грък по народност, се опитва да води служение на гръцки език. При което местният свещеник отказва да влезе в служение с него. Вдига ръка, удря владиката. Съответно вестта достига до Трън, до Гиго Пеев, който дава ултиматум на владиката до 24 часа да напусне Знеполе. И владиката със своята свита тръгва към Враня, напуска Знеполе. Тази случка е много показателна за духа на трънчани.”, поясни през 2019 година началникът на Държавен архив-Перник Станислава Георгиева.

Снимка: Държавен архив-Перник

Виж също...

Loading...