Заможна фамилия в брезнишко село създала отделна махала, в която се пази 122-годишен спомен за това – ВИДЕО+СНИМКИ
Махала “Стрининдол” е част от брезнишкото село Видрица, а нейната история е интересна и е свързана със заможна фамилия. “В тази махала абсолютно всички са роднини”, сподели пред репортер на Zapadno.com Недялка Гълъбова-Стоилова, която живее в “Стрининдол” и пази спомена за своите предци.
Село Видрица се намира на 5 километра от общинския център Брезник. В миналото основният поминък на видричани е бил свързан с животновъдство и земеделие, а в наши дни животни в селото не се отглеждат, а земеделците са няколко. Преди десетилетия в селото е кипял живот – имало е начално училище със смесени паралелки от I до IV клас, читалище, в което са се провеждали вечеринки и местни празници, магазин и ТКЗС. Някога е имало и църква, но от нея е останал само кръст. Част от камъните на храма са положени в бившия селски магазин. Църквата се е намирала в местността “Църква” и до нея се достига през местността “Преод”. Асфалтовото шосе от селото до главния път Брезник – Трън е изградено през 60-те години на XX век с помощта на доброволния труд на жители на Видрица. Преди това пътят до селото е бил калдъръмен. Почти десетилетия след изграждането на асфалтовия път – през 70-те години, до селото започва да пътува малък автобус по линията Видрица – Брезник. Допреди няколко години за селото пътува и пътническо бусче, което се движи до съседното село Гърло, но поради разрушен мост между двете населени места, курсовете за Видрица са преустановени, разказа видричанката Захаринка Кръстева. Тя е един от последните жители на Видрица, които са родени в селото.
Към село Видрица има една махала, която е отделена от основната част на населеното място. Махалата носи името “Стрининдол”, а срещу нея, до асфалтовия път, е изградена Станкова чешма. Бившият жител на Видрица Станко Таков е построил чешмата през 60-те години на миналия век. Около селото е имало четири оброчни кръста, от които един е бил разрушен от земеделска дейност. Останалите три оброка са разположени до махала “Стрининдол”, над основната част на Видрица и под рида Брезнишки гребен, в подножието на връх Плашивец. Оброчният кръст до махалата е бил известно време паднал на земята, но впоследствие хора от “Стрининдол” го вдигат отново и циментират на постамент. “Понеже беше паднал кръста и те решават да го изправят и циментират. Обаче го монтират точно обратно. В момента той не е монтиран правилно”, каза Недялка Гълъбова-Стоилова, която е наследник на дядо Голуб, от който е поставено началото на махалата.
До средата на 50-те години на миналия век Недялка Гълъбова-Стоилова е живяла в селото, след което със семейството си се мести и живее на различни места в страната. Понастоящем възрастната видричанка отново живее в махалата. “Прадядо ми Голуб е имал 6 деца, като първото дете е от първия му брак. За нещастие първата му съпруга си е отишла, починала е. И от втория брак има още 5 деца – всичките момчета. И са си живяли тук доста задружно”, разказа за своите предци Недялка Гълъбова-Стоилова. Всички в махала “Стрининдол” са били роднини – семейства от шестте деца. Само едно семейство в махалата е било с по-далечна роднинска връзка – тези хора са били братовчеди на наследниците на дядо Голуб.
Прадядото на Недялка Гълъбова-Стоилова е изградил стара чешма до бунар в долната част на махалата. На камъка на чешмата е издълбан надпис с името на фамилията му и годината на градежа – 1900 година или преди 122 години. Друг спомен на възрастната видричанка е свързан с печенето на агнета на стара фурна. Всяко семейство е имало фурна в къщата си, но при празници се палела само една фурна и всички семейства приготвяли своите агнета на нея.
Ежегодно за курбаните в селото съдейства местният земеделски производител Камен Дънков. Местните земеделци Стоян и Митко Асенови обработват земеделска земя в местността “Бойчилица”, където се намира оброк около махала “Стрининдол” и в района под връх Плашивец, където е вторият кръст на селото. Земеделците обработват земите по такъв начин, че да опазват оброците и оставят необработено място около тях.
Вижте във видеата на Zapadno.com какво още си спомниха Недялката Гълъбова-Стоилова и Захаринка Кръстева за част от историята на село Видрица:
До историята на махала “Стрининдол” е достигнал и краеведът и историк от Брезник Аниела Асенова. В периода 2010 – 2011 година тя е ръководила свободно избираем предмет по краезнание към училището в Брезник. “Запалена по тези неща започнах да обикалям селата да търся оброците. И между другото в храм “Света Петка” открих ктиторски надпис, в който се споменаха Голуб. Това е било 1841 година. До този момент всички, които бяха писали за храм “Света Петка”, казват: “Няма ктиторски надписи”. Не съм професионален историк, но чета “Голуб” и тръгвам по това име. То ме отведе в село Видрица, където се срещнах с негови наследници. Те ми показаха старата къща на дядо Голуб, който е техен прадядо. Но от приказка на приказка разбрах, че не е живял през 1841 година, а много по-късно. За него в ктиторските книги се говори през 1880 година, когато е вече на стабилна възраст и вече много богат. Богати са и неговите наследници. Те са продавали жито, имали са кошери. Освен, че са се занимавали със земеделска работа, са правили и ракия. Въобще дядо Голуб е ръководил всичко и всички са го уважали, като на своите наследници оставя един бунар и до него прави чешма. Това е било за спомен за неговите наследници. Този “Стрининдол”, в който наследниците живеят, е неговата фамилия. Той е разделил фамилното богатство между синовете си. Много от наследниците му и сега са заможни хора. Имали са много ниви и всички задружно са работили”, каза Аниела Асенова. А името на Голуб от записките от 1841 година се оказва, че е на брезничанин, а не видричанина, носещ същото име.
Разгледайте снимки от село Видрица, старата чешма отпреди 122 години, Станкова чешма и един от оброците: