Гражданите вече имат достъп до личното им пациентско досие чрез мобилно приложение, с което може да се проверяват резултати, предписани лекарствени продукти и други

„Дигитализацията в здравеопазването е правилната стъпка. Чрез мобилното приложение гражданите ще могат да проверяват резултатите от извършените изследвания, прегледите, предписаните лекарствени продукти, дадените направления и така нататък. По този начин се повишава и контролът на пациентите върху здравната система.“ Това съобщи министърът на здравеопазването доктор Асен Меджидиев при представянето на мобилното приложение „еЗдраве“, цитиран от пресцентъра на здравното министерство.

Приложението, разработено от „Информационно обслужване“ АД, осигурява достъп на гражданите до личното им пациентско досие и вписаните в Националната здравноинформационна система електронни прегледи, направления, рецепти, ваксини, резултати от лабораторни изследвания и други, обединявайки всички данни за пациентите на национално ниво и предоставяйки на разбираем за гражданите език информацията за здравния им статус. Това обясни Борис Костадинов, директор софтуерни интеграции в „Информационно обслужване“ АД.

В секцията „Досие“ са включени отделни категории за прегледи, направления, рецепти, ваксини и резултати от лабораторни изследвания. Всеки документ в секция „Прегледи“ съдържа информация за диагноза, анамнеза, общо състояние на пациента, лечение, както и всички свързани документи (ако има такива) – направления, рецепти, имунизации. Документът съдържа данни за вида и целта на прегледа, в кое лечебно заведение е извършен, пълна служебна информация за медицинския специалист, извършил прегледа и дава възможност за бърза връзка със съответния лекар чрез телефонен номер или електронна поща.

Секция „Рецепти“ включва всички издадени е-рецепти на пациента. Всяка отделна рецепта има 2D баркод, чрез който рецептата може да бъде сканирана и изпълнена в аптека, без необходимост от предоставяне на допълнителна информация. Е-рецептата показва какъв е нейният срок за изпълнение, търговски наименования на лекарствата, както и информация за тяхната дозировка и прием на достъпен език. Създадена е категоризация за статуса на рецептата – дали е за изпълнение, частично или напълно изпълнена е.

В секция „Направления“ могат да бъдат открити назначените на пациента електронни направления със срок за изпълнение, основна диагноза, съпътстващи заболявания и други. Направленията за лабораторни изследвания разполагат с баркод, който съдържа Националния референтен номер и позволява директно сканиране от мобилното устройство.

В секция „Ваксини“ се виждат всички вписани в Национална здравно-информационна система имунизации. Ваксините, които са придружени от сертификат (като тези за COVID), са обозначени със специална икона. Към тях има QR код, който директно може да бъде предоставен за верификация, както и възможност за сваляне на сертификата в PDF или PKPASS формат.

В секция „Резултати“ се визуализират всички резултати от направените изследвания, подробности за изследването, отклонения от референтни стойности, разчитане на образна диагностика и други.

В момента в Национална здравно-информационна система и приложението липсват исторически данни, свързани с извършени в миналото прегледи и медицински дейности. Достъпни са само здравните записи, които личните лекари, специалистите, лечебните заведения и лабораториите са въвели за всеки пациент от пускането на Национална здравно-информационна система в експлоатация.

До края на годината приложението ще бъде надградено с допълнителни функционалности, чрез което ще бъде осигурен достъп до електронните хоспитализации, история на съответното заболяване, нотификации за планов прием в болница, ТЕЛК решения, панел за хронични заболявания и други, посочи още Борис Костадинов. Планирано е също така да бъде разработена и функционалност, даваща достъп на родителите до пациентското досие на децата им.

На този етап достъпът до личното пациентско досие се извършва единствено чрез използването на квалифициран електронен подпис, а достъпът чрез мобилни устройства може да бъде осъществен чрез еднократно сдвояване на приложението с личното пациентско досие. За целта приложението „еЗдраве“ може да бъде изтеглено безплатно от App Store и Google Play, след което да бъде сканиран QR кодът, който потребителят ще види на екрана си при влизането с електронен подпис, на адрес: my.his.bg.

Снимка: pixabay.com

Виж също...

Loading...