Певицата от Трън Гюрга Пинджурова шашнала сърбите навремето, на смъртния си одър пяла “Омиле ми, Ягодо”
Народната и оперна певица Гюрга Пинджурова е признат от поколения талант. На нея са именувани читалището в родния и град Трън и в последните десетина години се провежда празник в нейна чест. Има интересни факти от нейния творчески живот, за които историкът от Трън Кирил Марков разказва на всеки на когото му е интересно, предаде репортер на Zapadno.com.
Певицата Гюрга Пинджурова е родена на 18 април 1895 година в Трън. Тя е била шестото дете на Гюро Майстора, известен тогава трънски дюлгерин. От 1938 година започва да пее на живо народни песни по Радио “София”. През 1939 година се появяват първите и плочи с народни песни. След 9 септември 1944 година развива богата концертна дейност и става една от най-популярните изпълнителки на народни песни в България. За заслугите и към народната музика през 1969 година Гюрга Пинджурова е удостоена със званието „народен артист“. Умира на 10 ноември, 1971 година в София.
Гюрга Пинджурова е записала в Българското национално радио 80 песни за Трънския край. Малко хора знаят факта, че първата и плоча е издадена през 1935 година. “Тя е един от най-старите автентични наши представители на народното пеене. Много хора знаят и за нейното образование, и за нейния произход. Интересно е друго, че освен нейният талант, който е случайно открит на един събор в трънско село, съвсем случайно са я чули. И гостенин на този събор е била нейната по протежение в живота и докато е била жива учителка. Човек, който е спонсорирал оперното пеене, което завършва”, разказа Кирил Марков. Певицата е могла да пее и сръбски фолклор, отбелязва още историкът.
Певецът Костадин Гугов (1935 – 2004) е разказвал за гастролите на Гюрга Пинджурова в бивша Югославия, които са завършвали невероятно. “Дотолкова е пленявала публиката, че разказваше за един голям концерт в Ниш. Върнали я на бис не знам колко пъти и тя почти час и нещо е пял в повече. И сърбите са викали: “Пой ни йож, бабичко, пой”. Разбира се тя вече е била възрастна. И едно нейно друго изказване мога да ви кажа – препотвърждение за големия талант на Борис Карлов. Тя е казвала: “Всичките сте музиканти, но Борката да ми свирне, това е истината”. В крайна сметка нейният живот завършва малко по-трагично. Ще ви кажа нещо, което малко хора го знаят и го знаят най-близките. Когато е лежала в болницата, в която почива, както се казва минути преди да си отиде е запяла “Омиле ми, Ягодо”. Персоналът на болницата е изпаднал в невероятен шок от цялата тая ситуация”, разказа Кирил Марков.
Историкът от Трън разказа и за друга голяма българска певица с корени от Трънския край. Това е солистката в национален фолклорен ансамбъл “Филип Кутев” Румяна Алексиева. Тя има вила в трънското село Бохова. Неговото мнение е, че тя трябва да бъде поканена като участник на празник в Трън. “За мен тя е единственият изпълнител, който пее трънското тресене, така да се каже в изпълненията. И го догажда, както си трябва”, добави Кирил Марков.
Снимка: Zapadno.com – архив