Данчо Писеца си купил къща в Гигинци след предложение по време на сватба, на която свирил в селото
Музикантът и ръководител на оркестър „Средец“ Йордан Илиев – Данчо Писеца си закупил къща в брезнишкото село Гигинци след като му било отправено предложение да го направи по време на участие на сватба. Той е и с родословни корени от Гигинци, предаде репортер на Zapadno.com.
От малък музикантът е закърмен с народната музика от родния си край, с типични шопски ритми, от балканското село Габра, край мина “Чукурово”. Целият му род е от певци, музиканти и танцьори. Още на 14-годишна възраст Данчо тръгва по сватби, кръщенета и събори с вуйчо си Петър Бачев, по прякор Петър Шопа, който е дългогодишен кавалджия във Военния ансамбъл. Най-напред на малкия музикант поверяват тъпана, после акордеона и след това се научава да свири на кларнет. Баща му загива при злополука в мина “Своге”. От 1966 година Йордан Илиев заживява в София. Младостта му минава като танцьор в ансамбъла към Централен Дворец на пионерите при хореографа Петър Григоров. Отбива военната си служба в Асеновград и осъществява творчески контакти с много от музикантите в този край. Издава два албума с музика на оркестър “Средец“. Това става ясно от информация от организаторите на Църногорския събор „В сърцето на Граово“ за представянето на Йордан Илиев.
Оркестър „Средец“ е създаден през 1984 година и тази година навършва 40 години на сцена и по участия. Названието му произлиза от едно от старите имена на столицата София – Средец. „В началото имаше прегледи на сватбарските оркестри и трябваше да се явяваме, да ни дават категории, към коя община сме и така. Такива бяха годините. Името го сложих, защото е старото име на София – Средец. Нашият оркестър сме свирили и доста концерти, но предимно сме съборджийски и сватбарски оркестър. Щастлив съм, че видно започвам да остарявам, но хората ме уважават и като отидеме някъде да свириме, ни се радват“, сподели ръководителят на оркестъра Йордан Илиев.
Музикантите от „Средец“ са участвали в събития дори и в Съединените американски щати. Американската публика се възхитявала от музиката на оркестъра, но с нея и на България, тъй като допреди да чуят „Средец“ свързвали страната ни с Христо Стоичков и успехите ни на Световното първенство по футбол през 90-те години. За балканската музика Йордан Илиев казва, че друга такава няма по света.
Оркестърът имал и куриозни случаи, като например избягала от сватбата булка, на която трябвало да свирят музикантите. „Имал съм случай отиваме да свириме, булката си бегала предишната вечер. И човеко вика: „Ето ви една каса бира, две бутилки ракия и една тенджера кюфтета. Нема да има сватба“. Иначе не е много лесна сватбарската музика. Некои викат: „Абе, остави ги, тия са сватбарски музиканти, чалгаджии“. Ние свириме с часове. Ние свириме един събор от 16 до 24 – 1 часа без да спираме. И не е много лесно. Не съм съгласен с некои приказки. Но предимно това ни е работата. Щастлив съм, че хората ме уважават. Видимо не съм за снимки по телевизията, защото започвам да остарявам, но душата ми е млада“, каза Йордан Илиев.
Освен родословни корени от Гигинци той има и къща в селото. Закупил я в началото на 80-те години, още преди основаването на оркестър „Средец“. В онези години свирил на сватба в селото и тогавашния управник на Гигинци му каза да си закупи имот в населеното място, където да си построи къща – хем ще живее там, хем ще свири за местните. И наистина до наши дни оркестър „Средец“ периодично е част от местните събори, а от първото издание на Църногорския събор „В сърцето на Граово“ музикантите винаги участват в програмата.