Хора от Слаковци полагат грижи за оброка в местността “Кръст” край селото и са категорични, че ще продължат да го правят

Двама жители и хора с имоти в брезнишкото село Слаковци полагат грижи за оброчния камък в местността “Кръст” край населеното място. Това са Румен Иванов – Коматара, Енчо Михайлов, Кирил Николов и Росен Доктора, предаде репортер на Zapadno.com.

В местността “Кръст” ежегодно около оброка се прави курбан навръх Кръстовден. Местните хора носят храна, която свещеник освещава. На оброчния камък слаковчани отправят молитви за здраве и благоденствие на селото. Преди много години на това място е имало джамия. “Има едно предание, доколко е истина не знам, но тук е имало манастир. И може би е така, защото съм чела в книгата на Църногорския манастир, че се казва “Църна гора”, защото е имало много монаси и църкви. Това ме навежда на мисълта, че и тук е имало манастир. Другата местност, на която се събираме за празник, се нарича “Кръст”. Казвали са ми, че на тази местност е имало джамия. Явно като турците са си отишли, нашите хора са си сложили този оброк и са го нарекли “Кръст”. Преди да започнем да се качваме на възвишението, долу в една ливадка на една височинка от камък  си издялкахме кръст. И там пак се събирахме. След като на възвишението се възстанови оброка, започнахме да се събираме тук”, разказа преди време секретарят на народно читалище “Искра-1932” в село Слаковци Светла Пантелеева.

Дълги години оброчният камък бил счупен, а парчета от него захвърлени, тъй като навремето в това място е извършвана оран с трактори. Миналата година оброкът е възстановен с намерените наблизо парчета, а малки липсващи елементи са добавени на ръка от ентусиастите от селото. Румен Иванов – Коматара, Енчо Михайлов, Кирил Николов и Росен Доктора полагат грижи за мястото, което ежегодно през септември събира десетки жители и гости на Слаковци за традиционния курбан. “Кръстът беше на парчета и ние по самоинициатива решихме да го възстановиме, да го слобиме, да го залепиме. Това го направихме с големо желание”, каза Енчо Михайлов. Камъкът на оброка е интересен, тъй като такъв няма в околността. “Другото, което е интересно е че такъв камък в околността просто няма. А той е с височина 1 метър и ширината е около 60 – 70 сантиметра. Издълбан е и изкопан”, каза Румен Иванов – Коматара. Мъжете са категорични, че ще продължават да полагат грижи за опазване и обновяване на святото място.

На мястото е монтирана и соларна лампа, която осветява мястото в тъмната част на денонощието. Наскоро пред оброка са поставени две плочи, за да може на тях да се поставя храната, когато се прави курбан. Засаден е и орех, който кметът на селото Димитър Димитров засадил.

Около селото има още два оброчни камъка, които се намират в местностите “Шумки” и “Света Петка”.

Виж също...

Loading...