Трънското динозавърско находище отново привлече учени и още в началото на експедиция са направени нови открития
Седмата палеонтологична експедиция на динозавърското находище в община Трън започна в началото на месец август. Тази година екипът е по-малък, но за сметка на това в първия ден от експедицията са открити находки, предаде репортер на Zapadno.com.
Разкопките се финансират от проект на Националния природонаучен музей при Българската академия на науките към Фонд “Научни изследвания” с номер на договора КП 06-Н44/6. Участници в научната експедиция са доцент Латинка Христова от Националния природонаучен музей при БАН, професор доктор Марлена Янева от Геологически институт при БАН, магистър Ралица Богданова от Националния природонаучен музей при БАН, асистент Владимир Николов от Националния природонаучен музей при БАН и доцент доктор Любомир Методиев от Геологическия институт при БАН.
Към екипа като доброволци ще се присъединят магистър Гергана Велянова от Института по минералогия и кристалография и бакалавър Георги Севов, който е завършил в Обединеното кралство. Тази година студенти от Софийския университет “Св. Климент охридски” няма да участват поради намалелите финансови средства по проекта. “Още първият ден донесе и първите фосили – фрагменти от кораба на костенурка. Надяваме се на много нови находки, които да допълнят информацията за фауната от преди 83 милиона години в Европа”, каза за Zapadno.com доцент Латинка Христова.
Находището на вкаменелости от сухоземната и сладководна фауна, обитавала района на Трънско преди малко повече от 83 милиона години, привлича интереса на учени от 2017 година насам. Историята за откриването на находището започва преди близо 20 години с откриването на находка. Информация от предни експедиции в пограничната община и откритията е събрана в книгата “Песента на титаните – история за динозаври”, която е дело на асистент Владимир Николов от Националния природонаучен музей при БАН. Екземпляр от нея е наличен за заемане в библиотеката към читалището в град Трън.
Снимка: доцент Латинка Христова – архив