Читалището на село Слаковци с цел да обнови етнографската сбирка и рамкира картините на местния художник Атанас Иванчев

Амбициозна цел си е поставило народно читалище “Искра-1932” в брезнишкото село Слаковци за предстоящата 2025 година. Това съобщи за Zapadno.com секретарят на читалищната институция Светла Пантелеева.

Обновяване на етнографската сбирка и поставяне на рамки на картините на художника Атанас Иванчев са целите, предвидени за 2025 година. За реализирането им ще са необходими средства, които не са по възможностите на читалището и затова институцията е кандидатствала с проект пред Национален фонд “Култура”. “Ще ни трябват витрини, защото сега сбирката е направена по мое си осмотрение. Така както си го виждам аз, така съм го направила. А с проекта смятам, че няма да е така”, сподели секретарят на читалището Светла Пантелеева.

Етнографската експозиция към народно читалище “Искра-1932” разполага с над 250 експоната. Инициативата се зародила през 2000-та година по идея на дългогодишния секретар на читалището Светла Пантелеева. На 21 януари 2001 година се състояло официалното откриване на етнографската експозиция, която се помещава в зала към читалището. Сред експонатите са литаци, глинени съдове, кошер, множество снимки и други предмети от бита и културата на слаковчани. Секретарят на читалището Светла Пантелеева е дарила покривка, литак, огледало, кърпа и други предмети.

Преди десетилетия в Слаковци е била обособена училищна музейна сбирка, която се създава в периода 1946 – 1947 година по инициатива на инспектора на просветата господин Велев. За нейното създаване има заслуга и учителят в селото Борис Пайчев. Голяма заслуга има и местният художник Атанас Иванчев, който изработва скулптурата на битово граовско семейство. Картини на местния художник красят стълбището, което води към помещения на читалището.

Художникът Атанас Методиев Иванчев (1927 – 1977 година) е роден в село Слаковци. Той оставя в наследство огромно количество рисунки, графики, акварели. Двадесетгодишен прави скулпурата на светите братя Кирил и Методий за училището в Слаковци и е един от учредителите на училищната музейна сбирка. През 1956 година завършва Художествената академия в класа на професор Илия Бежков. Той е постоянно сред хората и изучава техните нрави, бит и обичаи. Отрудените селски хора стават и първите персонажи на неговото творчество, отбелязват от Общински исторически музей-Брезник.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...