Голяма част от жителите на селата в област Перник са над 65 години и са самотни стари хора
Анализ на данните на демографското развитие в област Перник за периода 2021 – 2017 година показва тенденция към намаление на броя на населението във всички общини. Това гласи областната карта на социалните услуги в региона, предаде репортер на Zapadno.com.
Във всички общини в областта се отчита ниска раждаемост с тенденция към намаление, висока смъртност и отрицателен естествен прираст. Прогресивно намаляване на относителния дял на лицата в трудоспособна възраст. Устойчива тенденция към миграционни процеси и обезлюдяване. Засилва се тенденцията за увеличаване на градското население, за сметка на намаляване на населението по селата, като голяма част от жителите в селата в разглежданата област са над 65-годишна възраст и са самотни стари хора.
В бъдеще време ще има остра нужда от кадри с медицинско образование в общините Перник, Брезник и Земен, тъй като в момента всички медицински сестри, работещи в резидентните услуги са в пенсионна възраст, някои от тях в напреднала. Важна предпоставка за ефективност на социалните услуги е наличието на квалифициран и мотивиран персонал. Развитието и обучението на човешките ресурси в тази област е важна предпоставка за качествени услуги, които да съдействат за повишаване и качеството на живот на отделните индивиди, семейства и групи.
Важна цел на област Перник е осигуряване качество на живот, което ще гарантира благосъстоянието и недопускането на социално изключване на всяко дете и лице, чрез предоставяне на индивидуализирана грижа и подкрепа, фокусирана върху постижими резултати. Работи по посока изпълнение на мерките за осигуряване на социални и интегрирани услуги за ранна интервенция, превенция в семейна среда и среда от семеен тип.
Въз основа на направения анализ на състоянието на социалните услуги на територията на областта и очерталите се тенденции, могат да се направят следните изводи:
- На територията на областта има голям брой социални услуги за резидентна грижа, включително се предоставят интегрирани здравно-социални услуги за деца, но броят им не е недостатъчен за задоволяване на потребностите на жителите на областта;
- Недостатъчен е броя на услугите за дневна и почасова грижа и подкрепа;
- Необходимо е развитие на услугите в посока увеличаване на техния капацитет или създаване на нови такива.
- От анализа на областно ниво е видно, че в бъдеще общините няма да могат да задоволят потребностите на жителите от социални услуги поради недостатъчна материална база, липса на квалифициран персонал и други.
Снимка: Zapadno.com – архив