Пресъхнаха реки в Трънско, а водата в река Ерма се понижи до притеснителни нива – СНИМКИ

Продължителното засушаване това лято оказа влияние и на реките в община Трън. Някои от притоците на река Ерма са пресъхнали, предаде репортер на Zapadno.com.

Темата с водата ще продължава да бъде актуална в следващите години, тъй като вече всички наблюдават промяната на климата в България. През последните няколко години климатът в страната ни все повече започва да има прилика с този в Северна Гърция. За липсата на вода в определени периоди на годината и много райони в страната има и други фактори, но основният е климатичните условия. Например това лято в Трън са измерени рекордните 37 градуса по Целзий, което откакто в града отново работи държавна метеорологична станция не е отчитано. От 2017 година в махала “Илиин хан” в пограничния град функционира метеорологична станция към Националния институт по метеорология и хидрология. Човекът, който ежедневно отчита измерванията е местният историк Кирил Марков. “От колко години записвам на станцията и 37 градуса максимална температура не помня. Достигала е до 32 – 32 и нещо, даже 33 не можеше да вдигне, но ето сега 37 градуса, което не е присъщо за нашия район. Това че не вали и тези дъждове, които минаха тук-там и разни малки бури, тяхното естество нито може да зареди почвите, нито може да направи да има пълноводие. Те са по няколко литра на квадратен метър и съвсем веднага изсъхне”, каза за Zapadno.com Кирил Марков. Неговото мнение е, че по проблемите с безводието трябва да има национална политика. “Но не е само климатът. Много важно значение имат и горските площи с широколистните гори. Масово по времето на социализма се насадиха огромни площи с борови масиви. Те не задържат влагата в почвата. Огромни пространства в горите са се превърнали на едни сушави местности. Разбира се важни са и зимните, есенните и пролетните валежи. Всичко е от значение”, отбеляза метеорологичният наблюдател на Трън и местен историк. Кирил Марков наблюдава, че в последните 10 – 15 години няколко пъти реки като Мисловщичката, Вуканщица (Мраморска река) позната още и като Лишковица и Глоговищица пресъхват. “Това е дълга тема за обяснение защо и как се получава. Много ясно, че и валежите оказват влияние. Тия дълги и сухи лета всъщност прекъсват тези водоизточници или заради маловодието те пропадат най-вероятно в самите корита на реките. Водата е под земята. Например в село Вукан, където поливат площи с картофи, бяха викали преди 6 – 7 години багер, който изкопа огромен вир с денивелация повече от 3 метра. В него има вода. Посипват един -два часа и спират, за да се събере вода пак. Но това не е реката. Има пропадане на водния дебит заради маловодието”, каза още Кирил Марков.

Притоците на река Мисловщичка, която преминава през трънското село Велиново, са два. Единият приток извира от мина “Злата”, а другият от района на село Милкьовци. В местността “Джурина ливада” двата притока се съединяват и образуват Мисловщичката река, която протича през Велиново и продължава към каньона, след което се влива в река Ябланица. “Всяка година като правихме курбан на Велиновския манастир, ние спряхме да го правим, там реката беше пресъхнала. Тя е малка река и не е голяма”, каза кместкият наместник на селата Велиново и Милкьовци Никола Динев.

Река Глоговищица също има два притока, които извират от местността “Бучняк” и “Бранище” над село Глоговица. Реката е един от притоците на река Ерма. Влива се в Ерма при “Бабин мост”. “Досега не са пресъхвали и дори като придойде повече вода тук става блато. Никога не е преставало да тече. Такава суша не се помни от години”, каза кметският наместник на село Глоговица Стоян Стоянов. Освен това селото е на воден режим, тъй като няма достатъчен дебит от каптажа до резервоара. “Това никога не е било. В резервоара влиза колкото като пуснеш една чешма”, добави Стоян Стоянов.

Реката в село Радово също е пресъхнала и досега такова нещо не се е случвало в годините назад. Това сподели за Zapadno.com Емил Пенчев от селото. Според него дърводобивът над населеното място оказва влияние, тъй като реката извира от местност над Радово, където се извършва сеч.

В различни участъци река Ерма има вода, но тя е намаляла заради понижените количества вода или липсващите такива от притоците и.

Разгледайте снимки на пресъхналите корита на реките Мисловщичка, Вуканщица (Мраморска река), Глоговищица, реката в село Радово и река Ерма в участъци в град Трън и някои села в Знеполе:

Виж също...

Loading...