Брезнишко село има вода заради доброволци, които чистят корени и тиня от извора – ВИДЕО
Няколко са изворите на брезнишкото село Муртинци. Основният, който захранва по-голямата част на населеното място, се почиства от доброволци. Това се прави, за да могат местните и хората с имоти в Муртинци да имат вода, предаде репортер на Zapadno.com.
Основният извор на селото се намира в местност, която е близо 1 километър от площада. Водата от него е “хваната” преди много десетилетия. На мястото е изградена шахта, от която започва тръба, достигаща до резервоара на селото. Водопроводът в селото е изграден с труда на местните. В миналото 40 – 50 човека от Муртинци се включили в изграждането на селската водопроводна мрежа. През последните 15 години се появил проблем и водата започнала да не достига до хората в селото, а изтича в бара, която протича през населеното място.
От 4 години Николай Иванов, който има родословни корени и имот в Муртинци, полага грижи за общата вода на хората. Той не е служител на водоснабдително дружество, нито експерт в някоя хидроложка област, но знае как да се справи с безводието. “Вода има и изворът никога не е пресъхвал. Дори в големите жеги пак има, въпреки че дебитът тогава намалява”, категоричен е Николай Иванов. Мъжът отпушва тръбата при извора с тънка тел с дължина около 2 метра. От тръбата изкарва корени, които ежегодно я запушват и така притокът на вода намалява. Но водата е нещо, което не може да се спре. Живителната течност си намира път изпод земята и извира от района на каптирания извор. Причината да растат корени в тръбата е спукване в нея, което и до момента не е отстранено. На място се вижда, че е подменена част от тръбата от служители на ВиК-Брезник. Въпреки това проблемът не е разрешен.
Николай Иванов демонстрира пред камерата на Zapadno.com как отпушва извора за селото (ако четете сайта от мобилно устройство, моля преминете към десктоп версия на браузъра, за да може да гледате видеото в пълен размер):
Тази година в отпушването се включил и друг местен човек, който също знае какво трябва да се направи, за да потече водата. Николай Иванов е категоричен, че дебитът на водата трябва да е много по-силен, но има корени до които не може да достигне с телта, за да ги извади. “Тя много повече може да тече. Аз като пъхам телта и се усилва, обаче вътре има кореняци и не мога да ги издърпам. Тия корени, за да растат, те са си направили някаква дупка”, отчита Николай Иванов.
Качеството на водата, която достига до чешмите в селото не е добро, тъй като в шахтата при извора се е натрупала близо 20 сантиметра тиня. Течащата заради запушването от извора вода си е проправила път около шахтата. Водата, примесена със земя се връща обратно през тръба, която служи за преливане на шахтата. Така шахтата се пълни с тиня, която също се почиства на доброволни начала. Мястото около шахтата и извора не е оградено и обозначено, както би трябвало да е според изискванията за санитарно-охранителна зона.
Колко и каква тиня изкара Николай Иванов може да видите в следващото видео на Zapadno.com (ако четете сайта от мобилно устройство, моля преминете към десктоп версия на браузъра, за да може да гледате видеото в пълен размер):
Преди години Николай Иванов е пил от водата от селския водопровод. Сега я ползва само за битови нужди, тъй като е категоричен, че не е годна за пиене. Мъжът се възмущава на това, че поне един път в годината никой от ВиК не идва, за да отпушва извора. Той е решил да не си заплати сметките за вода към ВиК, тъй като не получава качествена услуга и дори върши работата на водопреносното дружество.
В Муртинци живеят около 15 човека, но през топлите месеци броят на обитаващите селото расте. В последно време тенденцията хора с имоти в Муртинци да го посещават сезонно е намаляла заради липсата на вода. “Ако има вода, ще има и хора в селото”, завърши Николай Иванов.
Екип на ВиК-Брезник ходи на каптажа на селото през половин година, тъй като местните имат голям проблем с водата, коментира началникът на местния клон Димитър Димитров. Около 300 – 400 метра нова тръба е поставена в съществуваща такава от извора до резервоара. “Те патеха за вода много. Затова след като направихме тръбата до тая долинка, където се вижда около метър тръба. От резервоара до тая долина всичко е тръба P-50 полиетилен. Тръбите над тях бяха 80, а ние в тръбите 80-ката мушихме 50-ката, та да не се копае. Понеже има дерета и багерът не може да влезе, да копае. А изместиш ли трасето, а малка денивелация водата не може да влезе в резервоара”, каза Димитър Димитров. По отношение на запушването на водозахващането началникът на ВиК-Брезник разясни: “Водохващането на тях им е такова. Навътре в земята са правени метър и 50, няма и два метра. И като го хванеш тази вода си е подпочвена и излиза в дерето. Ако е запушена водата надолу, тя ще качва нивото и ще излиза през шахтата”, каза Димитър Димитров. Началникът на ВиК-Брезник добави, че ако има запушване, то екипът на местния клон на водопреносното дружество ще го оправи.