Училищен инспектор в Брезник обогатил учебно-възпитателната дейност с нови идеи и похвати, от района на Брезник събира топонимичен материал

Учителят, езиковед и краевед Вельо Антонов Велев (1899 – 1992 година) учителства в различни краища на България и заема ръководни длъжности в областта на просветното дело, съобщиха от Държавен архив-Перник.

Като дългогодишен училищен инспектор в Брезник умело съчетава служебните си задължения, обогатявайки учебно-възпитателната дейност с нови идеи и похвати. Периодът 1945 – 1951 година е благодатен за езиковедско-топонимичните му изследвания. Той се убеждава, че непосредствената работа с живата диалектна среда е основно условие за точното записване на топонимите. Топонимичният материал от района на Брезнишко Велев събира основно от 1946 до 1951 година и го допълва през следващите десетилетия, в пълнота – до 70-те години на ХХ век. При обхождането на землищата в конкретните селища, на място издирва и описва археологическите паметници на културата, събира керамични отломки, монети, записва подробно имената на местности, свързани с останки от открити и укрепени селища, от култови и други сгради на древността, отбелязват от Държавния архив.

Благодарение на предадените документи в Държавен архив-Перник става възможно отпечатването на неговите трудове „Местните имена в Брезнишко“ (2009 година) и „Местните имена в Пернишко“ (2010 година), реализирано изцяло с финансовата подкрепа и компетентната предпечатна подготовка на Центъра по българска ономастика „Проф. Николай Ковачев“ при Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“.

Документи и фотографии от личния фонд на Вельо Велев се съхраняват в Държавен архив-Перник във фонд № 1138 „Велев, Вельо Антонов (1899 – 1992).

Снимка: Държавен архив-Перник

Виж също...

Loading...