Настоящето в Трънско: Безпризорни крави, бикове, коне и магарета стават повече от хората – СНИМКИ

Проблемът с безпризорните или безстопанствени селскостопански животни в Трънско съществува от години. Институции си прехвърлят топката докато местните хора забелязват и документират съществуващия проблем. Една от горещите точки в пограничната община, където от няколко години има напрежение по темата, е село Ездимирци, предаде репортер на Zapadno.com.

В поредица от публикации на страниците на информационния лидер на Трън и Брезник Zapadno.com читателите са научавали за безпризорни крави, навлизащи в частни имоти и обикалящи улици в населеното място. Местният фермер Стефан Йорданов, който от хора в Ездимирци е посочван за собственик на животните, отрича твърденията на местни. Един от активистите на селото е младата Гергана Георгиева от махала “Стубол”, която е сред потърпевшите от кравешките набези. За около месец и половина проблемът изчезнал, но съвсем наскоро (на 20 октомври) животни отново започнали да бродят безстопанствено из махалата. “Звънях на кметицата. Каза, че му е звъняла (бел. ред. на Стефан Йорданов) и ще дойде да ги прибере. Не дойде да ги прибере. Мина понеделник – не дойде да ги прибере. Днес сутринта (бел. ред. 22 октомври) абсолютно всички бяха отново горе”, каза Гергана Георгиева. На въпрос дали е сигурна, че кравите са собственост на Стефан Йорданов, а не на друг животновъд, тя е категорична че са негови. Младата жена твърди още, че той умишлено и спуквал гумите на автомобила и чупи инвентар по дома и. “Пуснала съм жалба до всички институции. Знаеш, че направих подписка от селото. Прокурорът я отхвърли като неоснователна”, добави Гергана Георгиева. В нейн земеделски имот тя е изградила детска площадка, която освен от селскостопански животни, е била посетена и от проверка от Община Трън. Становището на инспекцията е, че в имота са разположени градински съоръжения. Жената смята, че проверката е пореден опит за саморазправа с нея заради оплакванията и от кравите. Гергана Георгиева е дочула, че нерегистрирани крави, които фермерът отглежда, се заколват за продажба на месо без разрешителни за това. В допълнение по темата Гергана Георгиева отбеляза, че в центъра на град Трън е виждала магарета без стопанин.

Животновъдът и земеделец от Ездимирци Стефан Йорданов отхвърли твърденията на Гергана Георгиева, че кравите са негови. Той отбеляза, че негови имоти граничат с този на жената, в която е обособена детската площадка. Нападките и жалбите са неоснователни, смята още той. “От коритата надолу пасищата са мои. Моите крави са в пасищата. И друг човек гледа крави. Сутринта (бел. ред. 22 октомври) е снимала моите крави, защото те рано отидоха с човек там. Има си пастир. И ги е снимала в моето си пасище”, каза Стефан Йорданов. На въпрос защо на снимка от въпросното утро има крави на детската площадка, той отговори, че това не са негови животни. На твърдението, че животновъдът заколва нерегистрирани крави за продажба на месото им, той е категоричен че няма такова нещо. Преди години е извършвал такава дейност, но когато е имал магазин за месо в град Трън и всичко е било законно. “Въобще не колям. Нито се занимавам с това, нито продавам месо. Занимавах се с това, но беше много отдавна. Имах месарски магазин в Трън и колях, и продавах законно. Но затворих месарския магазин и вече не се занимавам”, каза Стефан Йорданов. На въпроса дали е опитал да проведе разговор с Гергана Георгиева, той е категоричен, че с нея не може да проведе разговор. Според него жената саботира спокойното пасене на животните в пасищата му. Всичките негови крави са маркирани и регистрирани по надлежния ред. Въпреки това в стадото му има две крави, които са без ушни марки. Миналата година е прибрал животните при своите, тъй като безпризорно обикаляли около главния път Трън – Филиповци. Направил това с мисълта да не се предизвика пътен инцидент, но ще мисли вариант как да остави животните извън своето стадо, тъй като утре би могъл да се появи собственикът им и да го нарочи в кражба. Фермерът посочи друг проблем, от който също е потърпевш – безпризорни бикове и коне. “В цяло Трънско има скитащи крави и коне. Запознат ли си? Ще те заведа на Трънски обори имам нива с царевица. Да видиш стадо безстопанствени коне. 20 ли са, 30 ли са, и аз не им знам бройката – какво са направили в царевицата. Едни дойдоха от Трекляно. Тук, в Трън, с едни колеги ги нагонихме ги нагоре към Стрезимировци. Докъде са стигнали не знам. Пролетта дойдоха бикове при моите крави, които не знам от къде са и какви са. Те навлизат, защото надушват кравите. Това са мъжки животни и идват при тях. Гонят кравите, късат електропастира, защото не са свикнали с електропастир”, каза Стефан Йорданов. Той се е обръщал към Българска агенция по безопасност на храните относно проблема. От институцията му е отговорено, че Община Трън трябва да предприеме мерки към безпризорните скитащи животни. “Общината казва, че няма къде да ги затвори и всичко приключва”, каза още Стефан Йорданов. Той е за справянето с проблема и дори е готов да подсигури храна за животните.

На 19 август и 3 септември тази година инспектори от отдел „Здравеопазване на животните“ при Областна дирекция по безопасност на храните-Перник са извършили две проверки в село Ездимирци след постъпили сигнали за свободно движещи се крави в населеното място. При извършените инспекции в района не са установени свободно движещи се селскостопански животни или следи от тях. Проверен е и животновъден обект, от който се предполага, че произхождат животните, посочени в сигналите. Установено е, че две от говедата са без идентификационни марки, три са с по една ушна марка, а две телета не са идентифицирани. За тези нарушения е издадено предписание с фиксиран срок за изпълнение, съобщиха за Zapadno.com от пресцентъра на Българска агенция по безопасност на храните.

При наличие на безпризорно отглеждани животни, кметовете и кметските наместници са задължени да предприемат мерки за предотвратяване на свободното движение на животни по улиците и да определят маршрута им, съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност. От Българска агенция по безопасност на храните напомниха, че според Закона за опазване на селскостопанското имущество, кметовете ръководят и контролират опазването на селскостопанското имущество в общината, организират полска охрана, издирват нарушители, налагат административни наказания и предприемат мерки за възстановяване на причинените вреди.

Затварянето на скитащи селскостопански животни може да се прави в така наречения “общински обор”. На провелата се на 28 август тази година сесия на Общински съвет-Трън проблемът е дискутиран. “И последно за кравите – сключен ли е договор с Тихомир за използване на обор? Не не сключен договор. Направени са два констативни протокола на въпросното лице. Договор сме възложили на юристи да ни бъде изготвен”, отговаря на заседанието кметът на община Трън Цветислава Цветкова в отговор на въпрос на общински съветник. Общинският съветник Симеон Иванов допълва, че за превозването на животните трябва да има лицензиран превоз. “Другият вариант е, ако е в близост обекта да отидат на собствен ход”, отговаря кметът Цветислава Цветкова. Общинският съветник Борис Ангелов контрира: “Да, но те се обаждат за различни места”. Темата на сесията не е продължена и към момента в община Трън не съществува такъв общински обор. На вчерашното заседание на Общински съвет-Трън темата отново бе повдигната от общинския съветник Борислав Иванов. По темата се включи и общинският съветник Симеон Иванов. В крайна сметка кметът на община Трън Цветислава Цветкова каза, че след като е готов въпросният договор ще може да се обсъди темата. “Нека да дойде договорът. Ще седнеме да го обсъдиме да видите за какво става въпрос. Нещата опират до няколко закона, до няколко наредби. Не е шега работа това нещо”, каза кметът на Трън.

Почти година по-рано – през ноември 2023 година, проблемът отново е дискутиран на сесия на Общински съвет-Трън. Тогава председателят на Общинския съвет Бойчо Харалампиев каза, че Трън има проблем с животните покрай границата, които идват от Сърбия. “Ние имаме огромен проблем на границата с животните. Сръбски животни влизат на наша територия. Пет пъти госпожа Цветкова организираше срещи с Агенцията по храните. Дойдат, животните нямат ушни марки. Не знаем чий са. Не можем да предприемем нищо. Ако нещо предприемем и стане с животните отговорността е за нас”, каза Бойчо Харалампиев. В допълнение кметът на община Трън Цветислава Цветкова поясни тогава, че кметските наместници правят предписания на нарушителите. “Имаме цяла комисия, която е сформирана в Общината. На всички с животновъдни обекти, които са със застрашаващи живота и здравето на хората, ако мога така да се изразя, защото точно така се получава с тях, сме направили предписания. На някои от тях има по няколко предписания. Но когато се види животното се ‘почва тръгване от там. Звъним в Агенцията, за да ни изпратят някой с четец за да прочете чийо е животното. Защото по ушната марка ние не знаем на кого е това животно, за да го санкционираме по някакъв начин. При което те започват: Днес не можем да ви изпратим. Утре ще дойде, вдругиден ще дойде – няма значение. Вървим си по този път. Идват и казват на кого е. Той започва: Скъсали са електропастира, елате да видите. Комисията отива вижда”, каза Цветислава Цветкова.

Обществена тайна е, че ниви и ливади в Знеполе (землищата на трънски села около границата с Република Сърбия) често са посещавани от крави и други селскостопански животни без ушни марки и пастири. Животните преминават безпрепятствено граничната бразда, през която дори човек не би трябвало да навлезе нелегално на българска територия.

Разгледайте снимки от бродещи крави в трънското село Ездимирци и магарета в центъра на град Трън:

Снимки: Гергана Георгиева

Виж също...

Loading...