Край някогашно трънско село откриха селище от древността, което се е развивало след Ледниковия период

Близо до Звонска баня, над каньона Цедилка, в пещерата Пещерия е открито археологическо находище от епохата на мезолита – от същия период, от който е Лепенски вир. На това място, където археолозите от Философския факултет в Белград провеждат проучвания от няколко години, са намерени каменни и костни инструменти, както и висулки, направени от зъби на един вид шаран, пише мултимедийният портал ФАР.

Археолози от Белград са посетили пещерата за първи път през 2011 година, след като са установили сътрудничество с Университета на Аризона от Съединените американски щати и когато са посетили над 40 пещери в Източна Сърбия, за да се върнат на това място през 2022 година и да започнат проучване. Професорът по археология във Философския факултет в Белград и ръководител на проучването Душан Михаилович каза пред ФАР, че разкопките и радиовъглеродните изпитвания са потвърдили техните предположения, което е доста изненадващо, тъй като никой не е открил мезолитно находище в Сърбия след проучванията в Гердап и откриването на Лепенски вир.

“Проучихме възрастта на находището, получихме датите и се оказа, че находището датира между 6 000 и 7 000 години преди новата ера. Имахме няколко археологически разкопки в самата пещера и тогава открихме всички тези артефакти и кости, които показват как са живели тези хора, какво са ловували, какви инструменти са използвали и какви са били контактите им с други общности“, казва Михаилович. Мезолитът представлява отделна епоха в развитието на човешкото общество и култура. Съвпада с периода, в който климатът се е стоплил и е бил подобен на днешния и когато е започнало избуяване на горската растителност.

Звонска баня се намира малко преди сръбското село Звонци, което до подписването на Ньойския договор през 1919 година е било към някогашната Трънска околия (днес община Трън).

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...