За прихващане на водата от естествен басейн в село Ярловци са правени няколко неуспешни опита
През територията на община Трън протичат множество планински реки и потоци, от които почти 1/3 се вливат в басейна на река Струма, а другите се събират от река Ерма. Другите по-големи реки са Треклянска и Пенкьовска. С голямо значение за общината е минералната вода в село Банкя. Това е записано в Програмата за енергийна ефективност на община Трън за периода 2024 – 2027 година, която бе приета от Общински съвет-Трън, предаде репортер на Zapadno.com.
Почти във всяко трънско село има малка река, която носи името на селото. Други по-големи реки са Треклянска и Пенкьовска. Зеленоградската река е много атрактивна в участъка си под Зеленоградските скали, където има и водопад. В поречието на някои от тях са изградени хидротехнически съоръжения. Стопанско значение за района имат водите на язовира в село Ярловци, който е собственост на “Напоителни системи”-Перник и микроязовир в село Лялинци. Язовир “Лялинци” е безвъзмездно прехвърлен на държавата през 2019 година с решение от 30 август 2018 година на Общински съвет-Трън. Язовирът е прехвърлен с договор за дарение на недвижим имот – публична общинска собственост от 24 септември 2019 година. Всички язовири са се използвали за напояване на прилежащите обработваеми земи, но към момента напоителните съоръжения са разрушени.
В близост до село Ярловци се намира малък естествен воден басейн наричан “Римска баня”. Според проучванията е било баня, когато през римско време там е имало крепост. Правени са няколко неуспешни опита да се прихване водата му. В района има ограничени ресурси на подземни води. Голяма част от тях са привързани към скалните комплекси, а някои контактуват с терасните води на реките Ерма и Струма.
Програмата за енергийна ефективност на община Трън за периода 2024 – 2027 година беше разглеждана и приета от Общинския съвет на заседание на 26 септември.
Снимка: Zapadno.com – архив