Полицаи ще обиколят ученици в област Перник, за да ги запознаят с видовете насилие и техните права
От 25 ноември до 10 декември в област Перник ще се проведе националната кампания “Никога повече”, която се организира съвместно между МВР и “Уницеф”, предаде репортер на Zapadno.com.
По време на кампанията ще се популяризира активно възможността да се потърси помощ от полицейските структури и други алтернативни начини за защита от домашно насилие. Сред алтернативните начини са безплатна правна помощ, търсене на такава от социални работници и учители и други. В Областна дирекция на МВР-Перник са проведени срещи с директорите на училищата в региона, на които е създадена организация за провеждане на мероприятия с учениците, насочени към превенция на домашното насилие. В мероприятията ще бъдат включени деца на възраст от 14 до 18 години. “Това ще бъдат информационни беседи с наши служители с цел предоставяне на информация на децата, която да им помогне да се изяснят кое поведение се счита за насилие, какви видове насилие съществуват, както и информация относно техните права и телефоните, на които могат да подават сигнали”, каза на брифинг в полицията регионалният координатор по въпросите на домашното насилие за Областна дирекция на МВР-Перник инспектор Калоян Павлов от отдел “Охранителна полиция”.
Съгласно методически указания е разработен алгоритъм за оценка на риска, който бива попълван от всички полицейски служители. Алгоритъмът дава насоки какво е нивото на риск за потърпевшите лица. Спрямо него се определят мерки, които целят запазване живота и здравето на потърпевшите.
От месец ноември 2016 година действа координационен механизъм за работа с лицата, потърпевши от извършители на домашно насилие. Този механизъм е изготвен от пернишката фондация “П.У.Л.С.”, а партньори са Областна администрация-Перник, общинските администрации в региона, Областна дирекция на МВР-Перник и районните полицейски управления, Окръжната прокуратура-Перник и районните прокуратури, районните съдилища, Регионална дирекция “Социално подпомагане”-Перник, отделите за закрила на детето, Центровете за обществена подкрепа в Перник и Трън, Регионален инспекторат на образованието-Перник, многопрофилна болница за активно лечение “Рахила Ангелова”, Център за спешна медицинска помощ-Перник и адвокатската колегия в Перник.
Пострадалите от насилие могат да сигнализират за извършено или извършващо се домашно насилие на телефонните номера 112 (единен европейски номер), 116 111 (национална телефонна линия за деца), 0800 18 676 (гореща телефонна линия за пострадали от домашно насилие) и 0700 18 250 (Национално бюро за правна помощ).
Снимка: pixabay.com