10 декара ниви в подножието на Руй и скалата Шильи камик се превръщат в туристически комплекс с бунгала, парк за каравани и заведение

Изменение на Общия устройствен план на община Трън, одобрен с решение № 107, протокол № 8 от 30 август 2018 година на Общински съвет-Трън и одобряване на задания за проектиране и допускане изработка на Подробни устройствени планове – Планове за регулация и застрояване, бяха приети в решение на Общинския съвет на провелото се вчера заседание, предаде репортер на Zapadno.com.

Основанията и мотивите за изменението и одобряване на задания са свързани с подадени в общинската администрация заявления за имоти в землищата на град Трън и трънското село Зелениград. Заявлението за Зелениград е свързано с бъдеща инвестиция, която инвеститор предвижда. Тя е за туристически комплекс и това стана ясно по време на вчерашното заседание, след като общинският съветник Борис Ангелов отправи въпрос. “Другата промяна, която е от село Зелениград, там става въпрос за 10 декара, които са за обществени нужди. Нали, кой какви обществени нужди ще прави на тия 10 декара?”, попита Ангелов. Съветникът отбеляза, че е опитал да потърси отговор в техническата служба на Община Трън, където два пъти не е успял да открие главния архитект. Друг общински съветник се включи като каза, че темата е разяснена на заседанието на постоянните комисии към Общинския съвет. Борис Ангелов продължи: “Вижте, аз за да гласувам нещо трябва да ми е ясно какво правиме”, каза той.

Наложи се служител към техническата служба да бъде повикан за разяснение на заседанието. “Ами там инвестиционното намерение е за туристически комплекс от типа “бунгала”, каравана парк, някакво заведение за хранене. Изцяло с такава дейност”, каза служителят. Борис Ангелов попита как ще бъдат пречиствани водите от този комплекс. “Ще се пречистват с локално пречиствателно съоръжение, но тези неща се решават на етап “Инвестиционен проект”, каза още служителят от техническата служба. “Това, което се опитваме да направим е да обслужваме такива инвестиционни инициативи с оглед осигуряване на инвестиции в общината, съответно повишаване на туристическата активност. И в общи линии целта на тази процедура е осигуряване на градоустройствената основа въз основа, на която вече може да се процедират проекти и впоследствие строителство. Процедурата е много тежка и дълга. За първи път ще я правиме, но нямаме избор по принцип, защото нали това е презумцията – че частната инициатива води инвестиционният процес”, каза чиновникът. Въпросите продължи към кмета на община Трън Цветислава Цветкова, която отговори че засега няма нежелание от страна на жителите на село Зелениград този проект да се случи. “Знаете, че господин с инвестиционното намерение е започнал различни дейности на територията на населеното място. Така че приема се добре и няма напрежение или някой да е против”, каза Цветкова. Стана ясно още, че този проект трябва да бъде подложен на обществено обсъждане каквото предстои да се случи. Служителят от техническата служба добави, че за район в полето около Зелениград има и друго подобно инвестиционно намерение, но на следващ етап ще бъде представено пред общинските съветници. В крайна сметка със 7 гласа “за” решението, касаещо този и другия имот в Трън, беше прието.

Въпросният имот, на който се възнамерява да бъде изграден туристическият комплекс, е с обща площ 9 944 квадратни метра и е с начин на трайно ползване “нива”. Намира се в местността “Под село”.

Това е второ подобно инвестиционно намерение в Трънско през последните около 10 години. Другата такава беше за огромно вилно селище в землището на село Главановци. През 2018 година Zapadno.com информира своите читатели, че инвеститорът на бъдещото вилно селище край село Главановци намали наполовина броят на къщите – от 150 на 70. През месец юли 2020 година експерти на Регионална инспекция по околната среда и водите-София бяха извършили извънредна проверка по подадена жалба за строителни дейности в частен имот, представляващ ливада в землището на Главановци. В поземления имот, който е с начин на трайно ползване „пасище“, в южната му част срещу терен, собственост на фирма „Сабрина“, отреден за ваканционно селище, са изградени частично канавка и черен път. В тази част на пасището тревната растителност е унищожена, уточниха тогава от Регионална инспекция по околната среда и водите-София. Още за инвестиционната активност в Трънско прочетете в публикацията: Мащабна инвестиция в туризма на Трънско започва да се превръща в мираж насред Знеполе – СНИМКИ.

В колажа са използвани снимки от архива на Zapadno.com и pixabay.com

Виж също...

Loading...