На 19 декември най-нуждаещите се пенсионери ще получат по 100 лева коледна добавка, това са около 330 – 340 хиляди души
По 100 лева коледна добавка ще получат всички пенсионери, чиято пенсия заедно с добавките и компенсациите е до линията на бедност – 526 лева. Това обяви служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов преди заседанието на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт днес. „На този критерий отговарят най-нуждаещите се 330 – 340 хиляди души. Според разчетите на Националния осигурителен институт сумата ще бъде изплатена на 19 декември и това ще струва на бюджета около 33 милиона лева“, обясни министър Иванов. Той добави, че ще бъде внесен съответният проект за Постановление на Министерски съвет, който да бъде гласуван на заседанието в сряда, цитиран от Министерство на труда и социалната политика.
Министър Иванов коментира и предлаганата промяна с проекта на бюджет за държавното обществено осигуряване за 2025 година, която предвижда родителите, които ползват обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, да не получават предвидените 780 лева, ако работят на втори трудов договор при същия или друг работодател: „Налице е практика, в която майките или бащите ползват отпуска и в същото време продължават да работят и не се реализира целта, за която се предоставят тези парични обезщетения – детето да се отглежда в семейна среда. От друга страна трябва да се гледа на тези хора като важен резерв за пазара на труда и да стимулира завръщането им там.“
От 1 юли догодина пенсиите ще бъдат актуализирани по така нареченото швейцарско правило, като очакванията са увеличението да бъде между 8 и 9 %, обяви още Иванов.
Междувременно на заседанието си днес Надзорният съвет на Националния осигурителен институт утвърди проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 година. В проектозакона са отразени параметрите на предвидените за следващата година социалноосигурителни политики в страната.
В изпълнение на своите правомощия по Кодекса за социално осигуряване, членовете на съвета се запознаха със заложените в документа законови промени и подкрепиха направените предложения.
Предстои обсъждането на проектозакона в Националния съвет за тристранно сътрудничество, приемането му от Министерския съвет и окончателното му гласуване в Народното събрание.
Снимка: Zapadno.com – архив