Проектът „Брезник – корените на общността“ получава частично финансиране, а за друго проектно предложение на брезнишкия музей няма достатъчно пари

Проектът „Брезник – корените на общността“ на Общински исторически музей-Брезник е сред одобрените за финансиране от Министерство на културата проекти, предаде репортер на Zapadno.com.

Бюджетът на проекта се редуцира с 67 044 лева и 24 стотинки. Отпускат се 92 556 лева и 40 стотинки от исканата сума в размер на 159 600 лева и 64 стотинки. Проектът се отличава с ясно описание на цели и дейности и демонстрира цялостен подход при разработката на различни проектни компоненти. Планът на работата е изчерпателен, а целевите групи включват местната публика и хора със специални потребности. Екипът е мултидисциплинарен и покрива широк спектър от експерти. Партньорствата с Община Брезник и Регионален исторически музей-Плевен са добре дефинирани и подкрепят проекта с ясни дейности. Въпреки това, съществуват сериозни несъответствия в определянето на заплащането за различни дейности, като ниските хонорари за музейния екип и научните експерти, в контекста на високите разходи за външната фирма, ангажирана с куриране и дизайн. Предоставената оферта за тези услуги не е подкрепена с доказан опит, а стойността й значително надвишава пазарните цени. Освен това, възниква съмнение относно необходимостта от изработка на информационна система за малка сграда. Музейните служители не са включени в създаването на тематико-експозиционната документация и реализацията на заложените цели.

Друг проект на музея, който е с наименованието „Дигитални прозорци към миналото: 3D сканиране на културни артефакти“, няма да получи финансиране поради изчерпване на финансовия ресурс. Исканата сума за проекта е 49 929 лева и 60 стотинки, а одобреното финансиране преди класирането на проекта е 23 809 лева и 60 стотинки. Бюджетът на проекта се редуцира поради завишаване на цените по всички разходи за услуги, отбелязват от Министерство на културата.

Основната цел на проекта е да осигури достъп до дигитализирани експонати от основния музейния фонд чрез 3D сканиране и 2D фотографиране, които ще бъдат достъпни на музейния сайт, включително за хора със специални потребности. Въпреки това, проектното предложение не показва ясна връзка между поставените цели, предложените дейности и очакваните резултати, тъй като липсва конкретика относно детайлите на изпълнението, като например дали сайтът ще бъде достъпен според WCAG2.2 стандарта за дигитална достъпност. Ако сайтът спазва тези стандарти, трябва да се осигури сертификат за едно от трите нива на достъпност (A, AA, AAA). Въпросът за двуезичността също не е изяснен, въпреки че се посочва, че информацията ще бъде достъпна за международни посетители. Освен това, терминът „платформа“ не е използван правилно, тъй като проектът всъщност предвижда публикуването на до 40 3D дигитални модели и до 20 2D фотографии в съществуващ музеен сайт, а не изграждането на нова платформа. Освен това не се посочва къде ще се съхранява материалът в дългосрочен план, уточняват още от културното ведомство.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...