Допълнителен водоизточник в Ноевци ще подава вода към възстановената помпена станция на селото

Ноевци е селото в община Брезник, което е сериозен консуматор на вода. Това стана ясно от изказване на кмета на общината Васил Узунов по време на заседание на Общински съвет-Брезник, което се проведе на 19 декември, предаде репортер на Zapadno.com.

Питейният язовир „Красава“ е единственият водоизточник за град Брезник и село Ноевци. От него могат да бъдат снабдени и други села в общината. Друг голям водоизточник е групата „Секирна – Брезник“, която захранва друга част от населените места в Брезнишко. При малко количество валежи от дъжд водата от тази група не успява да достигне до всичките села. „От може би края на май водата от Секирна стига до село Бегуновци и то трудно, защото количествата са наистина малки. Групата „Секирна – Брезник“, която навремето е захранвала и град Брезник, сега е крайно недостатъчна за това да се случва. След 90-та година, когато е пуснат в експлоатация язовирът, местните водоизточници на много места са изоставени. Възстановихме помпената станция в Ноевци миналата година. Сега там още един допълнителен водоизточник. Вчера излязоха изследванията, че е нормален, който ще вкараме в помпената и от там в резервоара, само за село Ноевци. Остана един стар там, над училището“, каза на заседанието на Общинския съвет кметът на община Брезник Васил Узунов. Той добави, че през лятото с кмета на село Ноевци са направили експеримент със спиране на водата за резервоара на населеното място. В 9 часа водата е била спряна при пълен резервоар. До 12 часа резервоарът с обем 100 кубически метра е бил празен.

Преди няколко седмици хората в Ноевци останаха без вода заради проблем с помпата. За отстраняването на възникналата повреда съдействаха служители на минната компания „Брезник Минералс“. За идентичен проблем в близкото село Режанци служители на мината също помогнаха. Прочетете още по темата в публикацията: До резервоарите на Ноевци и Режанци отново стига вода след съдействие от мината в Брезник.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...