Трапезата на баба Елза от село Филиповци за Бъдни вечер – автентична и традиционна в духа на миналото

Подготовката за Бъдни вечер в истинския стил пожела да представи специално за читателите на Zapadno.com Божидар Цветков.

„Много често хората нямат силен интерес и дори някои не желаят да го честват поради това много от плодородните земи на България започва да намаляват. Бъдни вечер, по-точно Рождество Христово е празник, който символизира раждането на добродетелността, любовта, щастието и справедливостта срещу пророческото насилие. Историята на Исус Христос е много голяма, която описва борбата за смирение и добродетелност срещу невярността“, споделя Божидар Цветков.

„Основно ще се спра на раждането Му: След сгодяването на Йосиф и Мария се оказва, че Божията майка била напразна от Дух Свети. Първоначално Йосиф искал да я напусне, но през нощта се среща с Ангел Господен, който го навестява че Мария е заченала от Духа Свети. Ще роди син, който ще го нарекат Исус и ще спаси народът от злото и греховете им“, добавя още Божидар Цветков.

„Божият син се ражда във Витлеем, тогава Римска провинция управлявана от цар Ирод. По време на раждането на Христос се появява звезда, която символизира идването на новия Юдейски цар от Изтока. Няколко мъдреци следват звездата и ги отвежда на мястото при раждането Му като Му пренасят безброй дарения. Цар Ирод бива обезпокоен от всичко това. Той издава заповед всички новородени момчета да бъдат избити в земите му. Йосиф и Мария са запознати със закона и поради това с новородения си син бягат в Египет. След завършването му във Витлеем научават, че царят е починал и престолът е наследен от сина му“, припомня Божидар Цветков.

„Като цяло историята на Исус Христос е великолепна. Мъдрият извод, който мога да кажа е че каквото и да се случва добродетелността винаги извършва постигната цел“, добавя още Божидар Цветков.

Той припомня основните ястия на Бъдни вечер. Сред тях е питката с късмети. В който се падне късметът ще има живот изпълнен с успехи. Освен на късмета, питката е символ на заплащането на извършения труд на получателя през старата година. Други характерни ястия биват сарми, чушки с боб и ориз, сушени плодове по-точно ошавки и чесън, който се използва за прогонване на злите духове в къщата. В някои краища се използват и орехи. Това добави Божидар Цветков и сподели снимка с трапезата на баба Елза от трънското село Филиповци. Нейната трапеза за Бъдни вечер винаги е автентична и традиционна. Баба Елза е на 79 години, но въпреки това се справя отлично в кулинарията. Зарадвала е много хора от Трън с тестените си изделия, добави Божидар Цветков.

Снимка: Божидар Цветков

Виж също...

Loading...