На „Сурова Брезник“ посетители ще могат да си направят моментни снимки със сурвакарски маски
Снимки на момента със сурвакарски маски ще могат да си направят посетители на XX-тия маскараден фестивал „Сурова Брезник“, видя Zapadno.com от обявления от фотоателие „Арте“ и Общински исторически музей-Брезник.
На 18 януари (събота), когато ще се проведе фестивалът, в изложбена зала „Военен клуб“ на Общински исторически музей-Брезник ще отвори ателие за снимки със сурвакарски маски. „Сложи автентична сурвакарска маска и запечатай магията на традицията в снимка, която ще получиш веднага“, споделят от фотоателие „Арте“ в Брезник. Инициативата се провежда между музея и фотоателието. Посетители ще могат да си направят снимки за спомен със сурвакарски маски от 14:00 до 16:00 часа на 18 януари.
Всъщност идеята не е нова, но новото е, че тази година за първи път към нея се включва фотоателието „Арте“. По време на фестивала „Сурова Брезник“ през януари 2020 година в изложбена зала „Военен клуб“ към музея в Брезник беше предоставена възможност за снимка със сурвакарски костюми от селата Кошарево, Садовик, Гигинци, Банище, Велковци и маски от селата Гигинци и Банище. В тях всеки посетител можеше да си направи снимкa за спомен.
На 18 януари (събота) в град Брезник ще се проведе XX-тият маскараден фестивал „Сурова Брезник“. Участие в него ще вземат около 1 300 сурвакари от общините Брезник, Перник, Радомир, Земен и Ковачевци. Сурвакарската група на радомирското село Друган ще участва за първи път във фестивала, а сурвакарите от брезнишкото село Слаковци се отказаха дни преди събитието. Прочетете и вижте графика в публикацията: Брезник се подготвя за „Сурова“, на която ще дефилират над 1 300 сурвакари – ГРАФИК.
Снимка: Zapadno.com – архив